Anasayfa Medya Duyurular 10 Aşamada 2021 LGS Rehberi
10 Aşamada 2021 LGS Rehberi

10 Aşamada 2021 LGS Rehberi

2021 LGS’ye 1.2 milyona yakın öğrencinin katılması bekleniyor. Sınava ise sayılı günler kaldı. Özellikle sınav bu kadar yaklaşmışken “LGS’ye nasıl çalışmalı?” sorusu öğrenciler tarafından daha sık sorulmaya başlandı. Her yıl çok sayıda öğrencinin hayallerindeki okulu kazanmasını sağlayan Güney Başak VİP Eğitim Kursu Kurucusu Mehmet Akif Çörten, sınavı kazandıracak 10 öneriyi sıraladı. İşte LGS’yi kazandıracak öneriler:

Her Şeyin Başı Doğru Çalışma Planı

Sınavın en kilit noktası doğru çalışma programı yapmak ve daha da önemlisi bunu disiplinli şekilde uygulamak. Birçok öğrenci psikolojik olarak kendisini iyi hissedebilmek için zaten iyi oldukları konulara yoğunlaşıp, zayıf oldukları konuları görmezden gelme hatasına düşer. Sınava bu kadar az zaman kala net sayınızı arttırmak için yapmanız gereken ise çok basit. Bir veya birkaç deneme sınavı çözerek zayıf olduğunuz konuları tespit etmek, bu konulara yoğunlaşmak, konu testlerini bitirmek ve netleri arttırmak. Sınava kalan kısıtlı süreyi bu şekilde değerlendiren öğrenciler netlerinin arttığını görecekler.

Üniteler İçin Özel Notlar Çıkarmak

Bir konu veya üniteyi çalıştıktan sonra kendi anlayabileceğiniz şekilde özet notlar çıkarmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Çünkü bu öğrendiğiniz bilgilerin zihninizde derlenip toparlanmasını, doğru sınıflandırılmasını sağlar. Üstelik bu özet notlar kendi cümlelerinizden oluşacağı için o bilgiyi özümsemenizi, daha kalıcı şekilde belleğinize kaydetmenizi sağlayacaktır. Üstelik tekrar yapma ihtiyacı hissettiğinizde onlarca sayfa okumak yerine birkaç sayfalık özet okuyup konuyu hatırlayabileceksiniz.

Konu Tekrarı Yapmadan Olmaz

Konu tekrarları düzenli ve sürekli şekilde yapılmalıdır. Bilgilerin zihindeki canlılığı ancak bu şekilde sağlanabilir. Konu tekrarı yapmak size bir parça zor geliyor olabilir. Ancak unutmayın ki konuları düzenli tekrar etmek, unuttuktan sonra yeniden öğrenmek kadar uzun sürmez. Bu yüzden genel tekrar videoları, özet notları ve çözümlü konu testleri en büyük yardımcılarınız olacaktır.

Çözümlü Soruları Es Geçmeyin

Çözümlü sorular, konu çalışıldıktan hemen sonra pekiştirici özelliği nedeniyle tercih edilir. Önemli bir özelliği ise sınav mantığında sorulardır. Yani sınavda karşılaşmanızın muhtemel olduğu soru tiplerini tanımanız açısından faydalıdır. Unutulmamalı ki sınavda soruları çözebilmek kendi başına başarıyı garantilemiyor. Soruları çözerken zamanı da doğru yönetmek zorundasınız. Çözümlü sorular, soru tiplerine olan aşinalığınızı arttırır ve zaman kazanmanıza yardımcı olur.

Soru Çözümünü Düzenli Bir Aktiviteye Dönüştürün

Plansız ve rastgele çalıştığınız sürece günün 20 saatini çalışarak geçirseniz dahi başarısız olabilirsiniz. Soru çözmek de düzenli şekilde yapılması gereken bir çalışmadır. O gün hangi dersin hangi konularından kaç soru çözeceğinizi hedef olarak belirlemeli, hedeflerinizi tutturmalı ve hata yaptığınız sorularda geri dönüp doğru yöntemi keşfetmelisiniz. Kendiniz keşfettiğiniz bir şey zihninizde kalıcı bir yer edinecektir. Skor tutar gibi yaklaşmayıp, yaptığınız tüm yanlışların üzerine gitmek, netlerinizi arttırmanızı sağlayacaktır.

Rutin Olarak Kendinize Dair Analizler Yapın

İçinde bulunduğunuz sınav sürecinde kendinize dair farkındalığınızın yüksek olması gerekir. Aylık veya haftalık olarak yaptığınız çalışma planlarınızda ne durumda olduğunuzu kontrol edin. Bu motivasyonunuzu arttıracak ve eksik olduğunuz noktaları tespit edip önlem almanızı kolaylaştıracaktır.

Kitap Okumaktan Vazgeçmeyin

LGS’de öğrencilerde aranan en temel beceri okuduğunu anlama becerisidir. Sadece Türkçe testinde değil Matematik, İnkılap Tarihi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi gibi testlerde de kitap okuma alışkanlığınız, sizi rakiplerinizin birkaç adım önüne taşıyacaktır. Çünkü okuduğunu anlamak, bağlamı görmek, analiz edebilmek, çıkarım yapabilmek ve tüm bunları aynı anda, hızlı bir biçimde yapabilmek sizi hayalinizdeki liseye taşıyacaktır.

Çıkmış Soruları Çözmek Şart

2021 LGS ufak tefek değişikliklerin haricinde geçmiş yıllardaki sınavlarla benzer biçimde olacak. Çıkmış sorularda hatalı soru riski bulunmaz. (Hatalı sorular iptal edilmiştir ve bu belirtilmiştir.) Üstelik soru hazırlayanların aradığı nitelikler konusunda büyük ipucu verir. Hangi konudan ne tip soru geleceğini analiz etmenizi sağlar. Üstelik sınavda sorulmuş soruları çözebiliyor olmak, sınava dair kaygılarınızı azaltır, özgüveninizi yükseltir.

Kaygılarınızın Kontrolünü Elinize Alın

Sonuç olarak geleceğimiz üzerinde belirleyici rol oynayacak, önemli bir sınava giriyoruz. Bunun kazanma arzusu yanında kaygı ve endişeleri beraberinde getirmesi de çok normaldir. Unutmayın ki sınava iyi hazırlanmış, emek vermiş, son ana kadar çabalamış insanlar kaygı ve endişe duygusuna kapılırlar. Bu normaldir. Ancak söz konusu kaygıyı kontrol edemiyorsanız, aksine o sizi kontrol etmeye ve kötü etkilemeye başlamışsa profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Kaygı duygusu doğru yönetildiğinde insanı başarıya taşıyabilecek bir itici kuvvetken, doğru yönetilemediği taktirde sınavınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Nasıl ki nezle olduğumuzda doktora gitmekten çekinmiyorsak, kaygı ve stres bozukluklarında psikolojik yardım almaktan da çekinmemeliyiz. Ne sağlığınız ne de yıllarca emek verdiğiniz sınavı riske atmak doğru değildir.

Bol Bol Deneme Sınavı Çözün

Deneme sınavları gerçek sınavın provası gibi olmalıdır. Aynı saatte başlayarak aynı süreler dahilinde çözülmelidir. Sınav anında yapamayacağınız hiçbir şeyi yapmamalısınız. Örneğin testleri bitirdikten sonra mola vermemelisiniz. Her deneme sınavının sonucunu analiz etmeli, çözemediğiniz soruların çözümlerini incelemeli ve başarısız olduğunuz konuları tekrar etmelisiniz.

Bu on öneri sınava bu kadar az süre kala dahi büyük atılım yapmanızı veya mevcut iyi durumunuzu geliştirerek korumanızı sağlar. Elinizdeki zaman, birçok şeyi değiştirmeniz için yeterli. Güney Başak VİP Eğitim Kursu, deneyimli ve uzman eğitmen kadrosuyla, kaliteli yayınlarıyla ve 21 yıllık tecrübesiyle sınavın son anına kadar yanınızda olmayı sürdürecek. Stresin ve internetteki bilgi kirliliğinin arttığı bu kritik dönemde en hızlı ve en doğru bilgilerle yanınızda olmaya devam ediyoruz.

Güney Başak VİP Eğitim Kursu, YKS, TYT-AYT, LGS ve derslere hazırlık kursları ile ilgili bilgi edinmek, eğitim sektörü ve sınavlarla ilgili güncel gelişmeleri takip etmek için bizi arayabilir veya guneybasak.com.tr internet adresini ziyaret edebilirsiniz.