Anasayfa Medya Duyurular Adana’da YKS Tercihi Yaparken Dikkat!
Adana’da YKS Tercihi Yaparken Dikkat!

Adana’da YKS Tercihi Yaparken Dikkat! Bazı Bölümlerde 5 Bin 500 Lira Burs Veriliyor!

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin tercih maratonu 27 Temmuz Çarşamba günü başladı. Tercih yaparken burs verilen bölümlere dikkat etmek gerekiyor. Sektörün eleman ihtiyacı göz önüne alınarak belirlenen bu bölümlere yerleşen öğrencilere maaş gibi burslar veriliyor. Adana’da YKS’de doğru tercihlerin adresi Güney Başak VIP Eğitim Merkezi sizler için derledi…

Deri mühendisliği, maden, jeoloji ve jeofizik ve cevher hazırlama mühendislikleri, tekstil mühendisliği, açık deniz sondaj teknolojileri, açık deniz tabanı uygulamaları gibi bölümleri tercih eden öğrencilere 5 bin 500 lira burs verilecek. Ayrıca bazı programlara yerleşen öğrencilere YÖK Destek Bursu veriliyor.

Burs Desteği Verilecek Bölümler

Deri Mühendisliği:

Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri ile YÖK arasında yapılan işbirliği dolayısıyla sıralamada ilk 20 bine giren öğrencilere net asgari ücret kadar, 20-60 bin arasında yer alan öğrencilere net asgari ücretin yüzde 70'i, 60-100 bin arasındaki öğrencilere de net asgari ücretin yüzde 50'si oranında karşılıksız burs verilecek ve öğrenciler iş garantisinden yararlanabilecek.

Maden, Jeoloji, Jeofizik ve Cevher Hazırlama Mühendislikleri:

TİM Maden Sektör Kurulu ile YÖK iş birliği dolayısıyla madencilikle ilgili bölümleri tercih eden öğrencilerden, başarı sıralaması İstanbul ve Ankara üniversiteleri için ilk 65 bin, Anadolu üniversitelerinde okuyanlar için ilk 100 bin olan öğrencilere burs verilecek.

İlk 50 bine giren öğrencilere asgari ücret (aylık 5 bin 500 TL), 50 bin ile 65 bin arasında yer alan öğrencilere ise asgari ücretin yarısı (aylık 2 bin 750 TL) tutarında destek verilecek.

Tekstil Mühendisliği:

Tekstil ve Hazır Giyim İhracatçı Birlikleri, sıralamada ilk 20 bine giren ve ilk 5 tercihinde tekstil mühendisliğini seçerek bölüme yerleşen öğrencilere 5 bin 500 TL burs verecek. Yurt genelinde 14 tekstil mühendisliği bölümüne yerleşen toplam 463 öğrencinin tamamı bu burstan faydalanabilecek.

Açık Deniz Sondaj Teknolojileri ve Açık Deniz Tabanı Uygulamaları:

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın alt şirketi olan TP-OTC, bu bölümlere yerleşen öğrencilere 12 ay kesintisiz 3 bin TL burs verecek.

YÖK Destek Bursu Kimlere Verilecek?

YÖK de devlet üniversitelerinde kimya, fizik, biyoloji, matematik ve yapay zeka mühendisliği programlarına yerleşenlere aylık 1000 TL destek bursu verecek.