Anasayfa Medya Duyurular AYT Baraj Puanı Düştü Mü?
AYT Baraj Puanı Düştü Mü?

AYT Baraj Puanı Düştü Mü?

YKS alanında yıllardır çok sayıda öğrencinin hayallerine ulaşmasına katkı sağlayan Güney Başak VİP Kurs Merkezi, sınav sürecine dair tüm gelişmeleri öğrencilerle paylaşmaya devam ediyor. Son dönemde AYT Baraj Puanının düşüp düşmediği sorusu öğrencilerin gündeminde büyük yer tutuyor. Tercih maratonu başlamışken, sınavın zor olması, barajı aşan öğrenci sayısının az olması gibi nedenlerden ötürü üniversite kazanma şansı barajı aşan öğrenciler için artmış durumda. İşte Güney Başak VİP Kurs Merkezi eğitmenlerinden tercihler için kritik ipuçları…

TYT oturumunda bu yıl katılan adayların yalnızca yüzde 68’i 150 puan barajını geçme başarısı gösterebildi. Yüzde 32’lik kısım ise barajın altında kaldı.

YKS’de Sıfır Çekenler

Sınava katılıp testleri çözdükleri halde puan alamayan öğrencilerin sayısı da endişe verecek kadar yüksekti. TYT oturumunda 23 bin 683 kişi sıfır çekti. AYT oturumuna gelindiğinde ise bu sayı sözel alanda 688 bin 854, sayısal alanda 716 bin 638, eşit ağırlıkta da 403 bin 940 oldu. YDT’de de 17 bin 113 öğrenci puan alamadı.

YKS Tercihleri 5 Ağustos’ta Başladı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün kendi resmi sosyal medya hesabından tercihlerin 5 ve 13 Ağustos arasında yapılacağını duyurmuştu.

Öğrenciler Durumdan Memnun

Güney Başak VİP Kurs Merkezi Kurucusu Eğitimci Mehmet Akif Çörten, YKS’nin zor bir sınav olduğunu ve bu zorluğun sıralamaya da yansıyacağını belirtti. Ancak beklediklerinin ötesinde bir tablo ile karşılaştıklarını fakat bu durumun çalışan ve barajı aşan öğrencilerin lehine bir durum geliştiğini söyledi.

Sayısalda tercih yapabilecek adayların sayısı geçen yıla kıyasla 303 bin azalırken bu sayı sözel alanda 259 bin 522, Eşit Ağırlıkta 411 bin 635 şeklinde ortaya çıktı. Dil alanında ise 8 bin 124 aday eksilmiş oldu.

Alınan Puanlar Değer Kazandı

Üniversitelerin doluluk oranına da yansıması beklenen bu durumun etkileri sandığımızdan daha büyük olacak. Öğrenciler aldıkları puanlarla geçen yıllara göre daha yüksek sıralardan öğrenci kabul eden okul ve bölümlere gidebilecekler. Bu sayede vakıf üniversitesinde okumayı düşünen pek çok insan devlet üniversitelerine yerleşebilecek. Bu yüzden vakıf üniversitelerinin burslu öğrenci sayılarını genişletmeleri veya ücretleri düşürmeleri de ön görülen gelişmeler arasında.

Sıralamalarda Tatlı Sürpriz

Öğrencilerin yaptıkları netlerle beklemedikleri kadar iyi sıralamalar elde etmesi onlar için tatlı bir sürpriz oldu. Sınav günü yapabildikleri netler yüzünden hayal kırıklığı yaşayan birçok öğrenci sıralama sonuçlarını gördüklerinde teselli buldu. Bu duruma göre yeni bir tercih stratejisi belirlemekte ve kılavuza daha dikkatli odaklanmakta fayda var.

Bu yıl sınavda hedefledikleri başarıyı kazanamayan adaylar için Güney Başak VİP Kurs Merkezi diğer dershane ve etüt merkezlerinden farklı olarak kaliteli yayınları, uzman ve tecrübeli eğitmen kadrosu ve bilimsel eğitim anlayışıyla YKS’de fark yaratmaya devam ediyor. YKS kurslarımızla ilgili fikir edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.