Anasayfa Medya Duyurular Bursluluk Sınavı Başvuru ve Onay Süresi Uzatıldı
Bursluluk Sınavı Başvuru ve Onay Süresi Uzatıldı

Polislik İçin TYT’den En Az Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Milli Eğitim Bakanlığından öğrencileri sevindirecek bir açıklama geldi. 2023 yılında gerçekleştirilecek ortaöğretim ve ilköğretim kurumları bursluluk sınavı için başvuru ve onay süresi uzatıldı. 3 Eylül Pazar günü gerçekleştirilmesi beklenen sınavın sonuçlarının da 22 Eylül günü açıklanması bekleniyor. Adana’da YKS ve LGS’nin başarılı adresi Güney Başak VIP Eğitim Kurumları, bursluluk sınavına ilişkin son gelişmeleri sizler için anlattı.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk sınavı için geçtiğimiz günlerde başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlanmıştı. Bu kılavuzda başvuru ve onay için son tarih 16 Haziran 2023 olarak ilan edilmişti. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bir güncelleme yaptı ve başvuru süresini 21 Haziran’a, onay süresini de 22 Haziran günü saat 17.00’a kadar uzattı.

Bursluluk Sınavına Nasıl Başvurulur?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan öğrenciler sınav başvurularını e-okul sistemi üzerinden gerçekleştirecekler. E-okul.meb.gov.tr adresini ziyaret ederek öğrenciler sınav başvurabilecekler. Yurt dışında yaşayan ancak TC. vatandaşı olan ve e-Okul sistemine kayıtlı olan öğrenciler de sistem üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecekler. Buna karşın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları, KKTC kimlik numaraları ile eğitim ataşelikleri üzerinden başvurularını yapabilecekler.

Bursluluk Sınavı Süresi 120 Dakika

Bu yıl ilköğretim ve ortaöğretim kurumları için düzenlenecek Bursluluk Sınavı, 2022-2023 eğitim öğretim yılının ilk dönem konuları esas alınarak hazırlanacak. Soru sayıları, ders ve konu dağılımlarında ise geçtiğimiz yıla kıyasla herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Her sınıfa kendi seviyelerine göre 4 seçeneğin olduğu toplamda 100 adet soru yöneltilecek. Öğrencilerin bu soruları çözmek için 120 dakika zamanları olacak.

Ülkemizin yaşadığı Kahramanmaraş merkezli büyük deprem felaketi nedeniyle bu sene bursluluk kontenjanları 70 binden 100 bine çıkarıldı. Fazladan açılan bu 30 bin kontenjan deprem bölgesinde yaşayan öğrenciler için ayrılacak.

Bursluluk Sınavı Ne Zaman, Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

3 Eylül Pazar günü saat 10.00’da düzenlenecek olan sınavın sonuçları da 22 Eylül günü www.meb.gov.tr internet adresi üzerinden yayınlanacak. Adaylara posta yolu ile herhangi bir sonuç belgesi gönderilmeyecek.