Anasayfa Medya Duyurular Deprem Bölgesinde YKS Başvuruları Arttı
Deprem Bölgesinde YKS Başvuruları Arttı

Deprem Bölgesinde YKS Başvuruları Arttı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, özellikle deprem bölgesinde yer alan 11 ilde YKS başvurularında artış yaşandığı, bölgede 900 bine varan başvuru yapıldığını söyledi. Bu artışta sınav başvurularının ücretsiz olması ve bölge üniversitelerinde depremzede öğrenciler için ayrılan yüzde 25’lik ek kontenjanın etkisi olduğunu belirtti. Adana’da YKS başarısının yıllardır değişmeyen adresi Güney Başak VIP Eğitim Kurumları YKS ile ilgili son gelişmeleri sizler için derledi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, YKS’nin ilk oturumu olan TYT için 3 milyon 528 bin, AYT için 2 milyon 500 bin, YDT için ise 358 bin adayın sınava gireceğinin altını çizdi. Deprem bölgesindeki öğrencilerin sağlıklı ve güvenli şekilde sınava girebilmeleri için çalıştıklarını ifade eden Başkan Ersoy, bunun için valiliklerle ve kaymakamlıklarla koordinasyon toplantıları yaptıklarını, sınavın sorunsuz şekilde tamamlanacağına inandıklarını belirtti.

Deprem Bölgesinde Sınav Başvurular İki Katına Çıktı

ÖSYM Başkanı Ersoy, bu yıl deprem bölgesindeki sınav başvurularının önceki yıllara kıyasla iki kat arttığının altını çizdi. Sınavın sağlıklı, konforlu ve güvenli şekilde yapılmasını önemsediklerini belirten Ersoy, “Türkiye genelinde bu yıl YKS için 300 bin fazla başvuru alındı. Bununla birlikte depremden etkilenen 11 ilde geçtiğimiz yıl 550 bin olan başvuru sayısı bu yıl 900 bin seviyesine ulaştı.” dedi. Deprem bölgesindeki adayların sınava bir teveccüh gösterdiğini söyleyen Ersoy, bu artışı başvuruların ücretsiz olmasına ve deprem bölgesindeki üniversitelerde, depremzede öğrenciler için ayrılan yüzde 25 kontenjana bağladı.

Barınma ve Yol Yardımı Desteği

ÖSYM Başkanı Ersoy, depremden dolayı bulunduğu ilin dışında sınava girecek aday sayısının mümkün olduğunca az tutulduğunu belirtti.

YKS ve KPSS sınavlarının ücretsiz olacağı daha önce duyurulmuştu. Ancak hem deprem bölgesindeki başvuru fazlalığı, hem de ÖSYM standartlarına uygun bina yetersizliği sebebiyle bazı adaylar başka illerde sınava girmek zorunda kalacak. Bunun için ÖSYM, AFAD ile görüşme sağladı. Başka şehirde sınava girecek adaylara ve bir refakatçisine yol desteği ile barınma yardımı yapılacak. Devlet KYK yurtları ile adayların barınma ihtiyacını karşılayacak. Bununla birlikte deprem bölgesinde il ve ilçe dışına gitmesi gereken adaylar ulaşım ve barınma masraflarını düşünmeyecekler.

Gelecek Yıl İçin Artı 400 Bin Aday Başvurusu Bekleniyor

ÖSYM Başkanı Ersoy YKS başvurularındaki artışın gelecek yıl da devam edeceklerini öngörüyor. 2023 YKS’yi bir anlamda gelecek yılki geniş kapsamlı sınavın bir provası olarak gördüklerini belirten Ersoy, bu yıl hasarlı olan binaların önemli bir kısmının onarılacağını, yeni binaların yapılacağını ve bu sayede gelecek yıl her adayı bulundukları ilde sınav yapacaklarını düşünüyor.

YKS ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bizi takibe devam edin. Güney Başak VIP Eğitim Kurumları ile siz de başarıya kanat açanlardan olun.