Anasayfa Medya Duyurular Devlet İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Hangi Destekleri Sunuyor?
Devlet İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Hangi Destekleri Sunuyor?

Devlet İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Hangi Destekleri Sunuyor?

Eğitim almak teknolojik yeniliklerle eskisine göre daha kolay hale gelse de maddi olanaksızlıklar birçok öğrencinin okula devam etmesini zorlaştırıyor. Özellikle uzaktan eğitimin zorunlu hale geldiği pandemi döneminde evinde teknolojik cihaz veya internet bağlantısı olmayan çok sayıda öğrenci mağdur oldu. Fakat hem sivil toplum kuruluşları hem devlet hem de birçok özel kuruluş, eğitimine devam etmeye çalışan öğrencilere çeşitli destekler sunuyor. İşte Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nden öğrencilerin başvurabilecekleri eğitim desteği programları…

Gençlerin eğitime devam etmesini teşvik etmek, maddi sorunlarla boğuşan ailelerde çocukların okurken aileleri ile kalabilmesini sağlamak gibi amaçları gözeterek devlet çeşitli bursların yanı sıra teknolojik destekler de veriyor. Bunları sıralamak gerekirse;

PYBS Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5,6,7,8,9,10,11 ve 12’nci sınıf öğrencilerine verdiği bu bursu alabilmenin şartı Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı’nda başarılı olmak. Eğer aynı aile içerisinden birden fazla kişi sınavı geçerse PYBS bursundan faydalanılabiliyor. PYBS Bursu 2021 yılının ilk altı ayı için 329,91 TL iken, ikinci altı ay için 340 TL olarak tespit edilmiş durumda. PYBS Bursu’nu almanın koşullarından bir tanesi de aile içerisinde kişi başına düşen yıllık toplam gelir miktarının 16.080 TL’yi geçmiyor olması.

SED Yardımı

SED Yardımı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı bir destek. Belirlenen süre boyunca her ay veya yılda en çok iki defa olmak üzere maddi zorluklarla mücadele eden ailelerin çocukları için bizzat bakanlık tarafından ödeniyor. Bu desteğin amacı ise çocukların eğitime devamını ve ailelerin yanında yaşamaya devam etmelerini sağlamak. E-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla başvuru yapabileceğiniz SED Yardımı bu yıl için çocuk başına 1259 TL olarak saptandı.

Ücretsiz Tablet Bilgisayar Yardımı

Özellikle pandemi sürecinde çocukları tıbben koruyabilmek için uzaktan eğitim modeline geçildi. Fakat bu durum birçok öğrencinin derslere erişememesi sorununu da beraberinde getirdi. Hem internet bağlantısı hem de bilgisayar temin edemeyen öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı ücretsiz şekilde tablet bilgisayar ve 25 GB’lık internet paketi vermeyi hedefleyen bir kampanya başlattı. Bu desteğe E-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla başvurabilirsiniz.

KYK Bursu

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın üniversite öğrencilerine verdiği KYK Bursu’na E-Devlet sistemi üzerinden başvurulabiliyor. KYK Bursu maddi olarak zor durumdaki ailelerin çocuklarına geri ödemesiz şekilde verilir. Ancak bununla birlikte aynı miktar tutarında öğrenim kredisi de sağlayan bakanlık, bu kredinin geri ödenmesini bekliyor. Geri ödeme koşuluyla bu krediden yararlanmak isteyen her üniversite öğrencisi yararlanabiliyor. Okulu bırakmamak dışında öğrenim kredisinin bir koşulu bulunmazken, burs için derslerde başarı şartı aranır. 2021 yılı itibariyle bursun miktarı ön lisans ve lisans öğrencileri için 650 TL, yüksek lisans öğrencileri için 1300 TL, doktora öğrencileri için ise 1950 TL olarak saptandı.

Eğitimle ilgili tüm sorularınızın cevapları için bilimsel eğitim anlayışı, yayın ve öğretmen kalitesi gibi özellikleriyle diğer dershane ve etüt merkezlerini geride bırakan Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nin blog sayfasını takip etmeyi unutmayın.