Anasayfa Medya Duyurular İçişleri Bakanlığı’ndan YKS Genelgesi
İçişleri Bakanlığı’ndan YKS Genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan YKS Genelgesi

2021 YKS’nin sağlıklı koşullarda gerçekleşebilmesi için İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge hazırladı ve 81 ilin valilerine bu genelgeyi gönderdi. İşte YKS’ye dair bakanlığın aldığı tedbirler:

YKS’ye katılacak adaylara hizmet vermek için nüfus müdürlükleri cumartesi günü 07.00 ve 17.00 saatleri arasında açık olacak. Aynı şekilde pazar günü de 07.00 ve 15.30 saatlerinde adaylar nüfus müdürlüklerine gidebilecekler. Pazar günleri uygulanan tam gün sokağa çıkma kısıtlamasında sınava girecek öğrenciler ile beraberlerindeki yakınlarına ve sınav görevlilerine 05.00 ve 19.00 saatleri arasında muafiyet getirildi.

İçişleri Bakanlığı 2021 YKS için Sınav Tedbirlerine dair yeni bir genelge hazırladı ve 81 ilin valiliğine gönderdi.

200 sınav merkezinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek olan 2021 YKS Cumartesi ve Pazar günü üç oturum halinde gerçekleştirilecek.

Bakanlığın genelgesinde sınavın sağlıklı şekilde gerçekleştirilebilmesi için valilik ve kaymakamlıklara bildirdiği usul ve esaslar şu şekilde:

Nüfus Müdürlükleri Hafta Sonu Açık Olacak

Nüfus müdürlükleri cumartesi günü 07.00 ve 17.00 arasında, pazar günü ise 07.00 ve 15.30 saatleri arasında öğrencilerin acil işlemleri için açık olacak.

Sokağa Çıkma Yasağından Muafiyet

Sınavda görevli olanlar, sınava katılacak adaylar ve onların beraberindeki yakınları pazar günü uygulanacak olan sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

Kırtasiyeler ve Fotoğrafçılar Da Muaf Tutulacak

Kimlik kartı için gerekli olan fotoğrafların kolaylıkla temin edilebilmesi için 27 Haziran Pazar günü kırtasiyeler ve fotoğrafçılar sabah 07.00 ve akşam 18.00 saatleri arasında dükkanlarını açabilecekler. Bu işletmelerde çalışan insanlar da söz konusu zaman dilimi içerisinde sokağa çıkma yasağından muaf olacaklar.

Sınava ulaşım konusunda adayların herhangi bir mağduriyet yaşamasınlar diye şehir içindeki toplu taşıma araçlarının sefer sayılarında da artışa gidilecek. Valilikler, kaymakamlıklar ve belediyelerin ilgili birimleri bu konudaki düzenlemeleri gerçekleştirmekle sorumlu olacak.

Kolluk güçleri sınavın gerçekleştirileceği okulların çevresinde devriye faaliyetlerini arttırarak sınava girecek öğrencilerin gürültüden ötürü dikkat bozukluğu yaşamalarına engel olacaklar.

Sınav saatlerinde gürültü yapılmaması için uyarılarda bulunulacak.

81 ilin valiliği ve kaymakamlıklar yukarıda belirtilen usul ve esaslara uygun şekilde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’un ilgili maddeleri uyarınca İl ve İlçelerde Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarını hızlı bir şekilde alacak. Uygulamada ise herhangi bir aksamaya meydan verilmeyecek ve adayların mağduriyet yaşamasının önüne geçilecek.