Anasayfa Medya Duyurular İçişleri Bakanlığı'ndan LGS genelgesi!
İçişleri Bakanlığı'ndan LGS genelgesi!

İçişleri Bakanlığı'ndan LGS genelgesi!

İçişleri Bakanlığı, 6 Haziran Pazar günü yapılacak LGS sınavı ile ilgili bir genelge yayınladı. Genelgede, sınava girecek öğrenciler ile refakatçi ve yakınlarının 07.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacağı ifade edildi. Öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kırtasiyeler de 07.00-15.00 arası açık olacak.

Kırtasiyeler Açık Olacak

LGS sınavının yapılaca 6 Haziran günü öğrencilerin mağdur olmaması, ihtiyaçlarını karşılamaları için 07.00-15.00 saatleri arasında kırtasiyeler açık tutulacak. Buralarda çalışanlar belirlenen saatler arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Nüfus Müdürlükleri Açık Olacak

LGS'ye girecek öğrencilerin acil işlerinin yapılabilmesi amacıyla nüfus müdürlükleri 5 Haziran 2021 Cumartesi günü 10.00-16.00, 6 Haziran 2021 Pazar günü ise 07.00-10.00 saatleri arasında açık tutulacak.

Toplu Taşıma Sefer Sayıları Artırılacak

Öğrenciler,yakınları ve sınav görevlilerinin sınav yerlerine zamanında ulaşabilmeleri amacıyla şehir içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması konusunda belediyeler tarafından tedbirler alınacak.

Kısıtlamadan Muaf Olacaklar

6 Haziran günü saat 07.00-15.00 saatleri arası kırtasiyeler açık olacak. Buralarda çalışanlar da sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacak.

Sınavın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi, öğrencilerin sınava konsantrasyonunu bozacak olumsuzluklarının yaşanmaması için gerekli olan bütün tedbirler milli eğitim müdürlükleri, yerel yönetimler, kolluk kuvvetleri ilgili diğer kurum/kuruluşlarla birarada alınacak.

Sınav Boyunca Gürültü Olmaması İçin Çalışılacak

Sınav esnasında öğrencilerin korna gibi gereksiz gürültülerden etkilenmemesi için kolluk kuvvetlerince okul çevrelerinde devriye atmaları yoğunlaştırılacak. Böylece gürültüler önlenerek öğrencilerin dikkatlerinin dağılmasının önüne geçilecek. Bunun yanısıra sınav süresince gürültü yapılmaması noktasında kamuoyu farkındalığını artıracak çalışmalar yapılacak.

Kurallara Uymayanlara İdari Ceza Uygulanacak

Vali ve kaymakamlarca yukarıdaki usul ve esaslar gereği Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada mağduriyetlere neden olmadan aksaklığa meydan verilmeyecek, kararlara uymayanlara ise Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereği idari işlem yapılacak.