Anasayfa Medya Duyurular İşte LGS Taban Puanları ve Boş Kontenjanlar!
İşte LGS Taban Puanları ve Boş Kontenjanlar!

İşte LGS Taban Puanları ve Boş Kontenjanlar! 1. nakil başvuru tarihleri…

2020 LGS tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte LGS taban puanları ve boş kontenjanları da belli oldu. LGS 1. nakil döneminde boş kontenjanlara nakil yapacak öğrenciler, e-okul üzerinden nakil işlemlerini tamamlayacak. 1. nakil dönemi tercih başvuruları ise dün alınmaya başlandı ve 14 Ağustos itibariyle sona erecek. Adana Güney Başak Özel Öğretim Kursu olarak bütün öğrencilerin merakla beklediği LGS taban puanları ve boş kontenjanları ile ilgili olarak öğrenci ve velilerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. İşte LGS taban puanları ve boş kontenjanları şöyle…

Tercih ettiği okula yerleşemeyen veya daha üst puandaki okula yerleşmek isteyen öğrenciler e-okul üzerinden yayımlanan LGS boş kontenjanlar ve taban puanlar listesi üzerinden analizlerini gerçekleştirerek nakil tercihlerini yapabilecek.

LGS 1. Nakil Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

LGS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte istediği okula yerleşemeyen öğrenciler 1. nakil döneminde şansını deneyecek. 1. Nakil başvuruları LGS sonuçlarının açıklandığı 10 Ağustos itibariyle başlarken, 14 Ağustos tarihine kadar sürecek. Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları ise 17 Ağustos’ta açıklanacak.

Öğrenciler okulların boş kalan kontenjanlarını ise şöyle öğrenebilecek;

LGS Nakil Boş Kontenjan Sorgulama Nasıl Yapılır?

LGS sonrası liselerin boş kalan kontenjanları e-okul ana sayfasından yayınlandı. Anadolu Meslek Programları’nı tercih eden öğrencilerin yerleştirmeleri Alana Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’ndaki esaslara göre öncelikli olarak kendi okullarındaki alanlara yapıldı. Alan değiştirmek isteyen veya başka okullardaki alanlara geçiş yapmak isteyen öğrencilerin işlemleri da aşağıdaki gibi yapılacak.

  • Alanlar bazındaki boş kontenjanlar 7 Ağustos saat 17:00’den sonra e-okul’da “Nakil Boş Kontenjan ve Taban Puan Bilgileri” bölümünde duyurulacak.
  • Öğrencinin diğer okullara nakil başvuruları ise 10 Ağustos 2020’de açılacak.

Nakil başvuruları 14 Ağustos’ta ilgili okul müdürlükleri tarafından değerlendirecek ve aynı gün okulda ilan edilerek e-okul üzerinden Veli Bilgilendirme Sistemi ile öğrenci velisine bildirilecek.

LGS Boş Kontenjanları İçin Tıklayınız.

LGS Taban Puanları İçin Tıklayınız.

Lise Kayıtları Ne Zaman Yapılacak? 

MEB, 2. nakil başvurularının ise 17-21 Ağustos tarihleri arasında alınacağını ve sonuçlarının da 24 Ağustos tarihinde duyurulacağını açıkladı.

Hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için ise 24-26 Ağustos tarihleri arasında İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları tarafından Yerleştirme Başvurularının Alınması yapılacak.

Öte yandan 2020 liselere kayıt tarihleri ise henüz belli olmadı. Kayıtlar, yerleştirme sonuçlarının adayların erişimine açılmasıyla başlayacak.

LGS Nakil Başvurusu Nasıl Yapılır?

LGS nakil başvuruları ise e-okul üzerinden yapılacak. İlk tercihlerinde istediği okula yerleşemeyen öğrenciler e-okul ana sayfasından yayımlanan ekran aracılığıyla 1. nakil dönemi başvurusunu yapabilecek.

Öğrencilerin yaptıkları tercihler okul müdürlüklerince onaylanarak kayıt altına alınacak.

YKS tercihleri noktasında yardım almak için Adana’da YKS ve LGS’de başarılarıyla adından sıkça söz ettiren Güney Başak Özel Öğretim Kursu’na başvurabilir veya https://www.guneybasak.com.tr internet adresinden bilgi alabilirsiniz.