Anasayfa Medya Duyurular LGS 1. Nakil Sonuçları Açıklandı
LGS 1. Nakil Sonuçları Açıklandı

LGS 1. Nakil Sonuçları Açıklandı

LGS 2. tercih sonuçları (1. nakiller) Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Öğrenciler LGS 1. nakil sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet adresi meb.gov.tr adresi üzerinden doğum tarihlerini ve TC. kimlik numaraları üzerinden sorgulayabilecekler. LGS 2. tercih sonuçlarının 31 Temmuz günü açıklanmasının ardından herhangi bir okula yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen adaylar için 2. nakil süreci de başlamış oldu. Adana’da LGS başarısının değişmeyen adresi Güney Başak VIP Eğitim Kurumları, LGS 1. ve 2. nakil süreci hakkındaki son gelişmeleri sizler için anlattı.

LGS 2. tercih sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının resmi sitesinde adayların erişimine açıldı. Açıkta kalan kontenjanlar için nakil işlemleri iki dönem halinde gerçekleştiriliyor. Herhangi bir okula yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler nakil başvurusunda bulunabiliyor.

LGS ikinci tercih sonuçlarını görüntülemek için tıklayabilirsiniz.

LGS İkinci Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Yerleştirmeye esas LGS 2. tercih sonuçları 31 Temmuz Pazartesi günü itibariyle açıklanmış bulunuyor.

LGS 2. Nakil Başvuruları Ne Zaman?

2. nakil işlemleri için tercih başvuruları 31 Temmuz ve 4 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek. 2. nakil sonuçlarının ise 7 Ağustos günü ilan edilmesi bekleniyor. 8 ve 16 Ağustos tarihlerinde boş kalan kontenjanlar için başvuru yapılabilecek. Herhangi bir okula yerleşemeyen adaylar için il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvuru yapılabilecek. Okullar yatılılık başvurularını 22 ve 25 Ağustos tarih aralığında toplayacak. Sonuçları ise 31 Ağustos günü ilan etmiş olacaklar.

Nakil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Liselere yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra yerleştiği okulu değiştirmek isteyen veya herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği tarih aralığında tercih işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Bu tercihler öğrencinin kendisi veya velisi tarafından e-okul sistemi üzerinden yapılabilecek.

Tercih ekranını görüntülemek için tıklayabilirsiniz.

İnternet haricinde herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlükleri üzerinden de tercih işlemleri gerçekleştirilebilir. Yapılan tercihler ortaokul müdürlüklerine onaylatılmalı. Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı tercih listeleri göz önünde bulundurularak tercihler yapılabilir.

Nakil Tercihleri Nasıl Yapılır?

Her nakil sürecinde öğrenciler her okul grubundan maksimum üç adet okul tercih edebilirler. Yerleştirme işlemleri için tercih başvurusunda bulunmayan adaylar, yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde tercihte bulunabilirler.

Öğrencilerin Yüzde 95’i Yerleşti

Bakanlığın yaptığı açıklama uyarınca 4 Haziran 2023 tarihinde düzenlenen LGS sınavının ardından 1 milyon 14 bin 675 öğrenci tercih yaptı. Öğrencilerin yüzde 95’lik bölümü bir ortaöğretim kurumuna yerleşti. Sınavla öğrenci kabul eden okullar için ilan edilen 204 bin 812 kontenjanın 200 bin 310’u doldu. Yerleşme oranı bu okullar için yüzde 97,80 oldu.

Deprem felaketinden etkilenen öğrenciler için ayrılan kontenjanların haricinde ilk yerleştirmede fen liselerinin ve sosyal bilimler liselerinin tüm kontenjanı doldu. Anadolu liselerindeki 71 bin 90 kontenjanın ise 70 bin 944’ü doldu. Anadolu liselerinde yerleşme yüzdesi yüzde 99,79 şeklinde oluştu.

Anadolu İmam Hatip Liselerinde ilan edilen 42 bin 76 kontenjanın 40 bin 430’u doldu. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin doluluk oranı da yüzde 93,31’de kaldı.

Depremzede Öğrencilerin Tamamı Yerleşti

Ülkemizin 4 Şubat gecesi yaşadığı büyük deprem felaketinden etkilenen depremzede öğrenciler için ülke genelinde 13 bin 795 kontenjan ayrılmıştı. Bu kontenjanlara başvuran öğrencilerin tamamı yerleşti.

LGS ve YKS’de başarının değişmeyen adresi Güney Başak VIP Eğitim Kurumları ile sınavlar hakkındaki gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin. Güney Başak VIP Eğitim Kurumları: Hayallerinize açılan kapı…