Anasayfa Medya Duyurular LGS 2. Nakil Sonuçları Açıklandı!
LGS 2. Nakil Sonuçları Açıklandı!

LGS 2. Nakil Sonuçları Açıklandı!

LGS sonrası istediği okula yerleşemeyen adaylar için açılan 2. Nakil Sonuçları açıklandı. 17-21 Ağustos tarihleri arasında tercihini yapan öğrencilerin okullara yerleştirilme işlemleri yapıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, LGS kapsamında merkezi yerleştirmelerin tamamlandığını, yerleştirmeye esas 2. nakil sonunda öğrencilerin yüzde 98'inin tercih ettikleri okullara yerleştiğini açıkladı.

Haziran ayında düzenlenen LGS'de istedikleri liselere yerleşemeyen öğrenciler için 17-21 Ağustos tarihleri arasında yapılan 2. nakil başvurularının sonuçları açıklandı. Öğrenciler yerleştirildikleri liseleri http://www.meb.gov.tr internet adresinden sorgulayabiliyor. Yerleştirmeye esas 2. nakil sonucuna göre öğrencilerin yüzde 98'i tercih ettikleri liselere yerleşti.

LGS 2. Nakil Sonuçları Sorgulama- Tıklayınız

Yerleştirme sonuçları, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere de mobil bilgilendirme servisi ile bildirildi. Yerleştirmeye esas 2. nakil sonucuna göre boş kalan kontenjanlara ise hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları tarafından yerleştirme başvurusu alınacak.

Öğrencilerin yerleştiklere okullara kayıtları ise -açık liseler ile mülakat ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç- sistem tarafından otomatik yapılacak.

Yatılı öğrenim görmek isteyen öğrencilerin 26-27 Ağustos 2020 tarihlerinde pansiyonu bulunan okullarda okul müdürlüğüne, bulunmayan okullarda ise İl/İlçe Yatılılık ve Bursluluk Komisyonlarına müracaat etmeleri gerekiyor.

Süreç Sonunda Herkes Yerleşecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, bu sene yerleştirme sürecinde öğrenci sayısı artışı ile Kovid-19 salgınının dezavantaj oluşturduğunu belirterek, 8. sınıf öğrenci sayısında yaklaşık 500 bin öğrenci artışının sisteme aşırı bir yük yüklediğini vurguladı. Buna rağmen her lise türünde rahatlıkla yeterli kontenjan oluşturulduğunun altını çizen Özer, “Yerleştirme sürecinin merkezi yapılan kısmı başarıyla tamamlandı ve yerleştirmeye esas ikinci nakil sonunda öğrencilerin yüzde 98'i tercih ettikleri okullara yerleşti." İfadelerini kullandı.

Özer, hiçbir okula yerleşemeyen öğrencilerin ise 26 Ağustos’a kadar il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları gerektiğini, 28 Ağustos'ta da yerleştirme sürecinin tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Yerleştirmelerle ilgili bilgi edinmek için Güney Başak VİP Eğitim Merkezi’ni arayabilir veya https://www.guneybasak.com.tr/ internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.