Anasayfa Medya Duyurular LGS 2021 Soru ve Cevap Anahtarı…
LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? LGS 2021 Soru ve Cevap Anahtarı…

LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? LGS 2021 Soru ve Cevap Anahtarı…

Milyonlarca 8. Sınıf öğrencisi uzun zamandır hazırlandıkları LGS sınavına yarın (6 Haziran) girecek. İki oturum şeklinde yapılacak sınavın ilk oturumu ise sabah 09.30’da başlayacak. Öğrenciler bir yandan sınav heyecanına girerken diğer yandan 2021 LGS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. LGS soruları ne zaman yayınlanacak, iLGS sınav sonuç tarihi ve detayları...

LGS Sınav Sonuçları Hangi Gün Açıklanacak?

LGS Sınav Kılavuzu’na göre LGS sınav sonuçları 30 Haziran 2021'de Milli Eğitim Bakanlığı’nın "MEB" internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere posta yoluyla sınav sonuç belgesi ise gönderilmeyecek.

Bu arada sınav kılavuzunun ekinde merkezî sınav sonucuna göre öğrenci alacak fen liseleri, Anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumlarına yer verildi. Sınav sonucuna göre Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye öğrenci yerleştirilecek.

LGS sonrası sınavla öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci kontenjanı tanındı. Fen liselerine 36 bin 980, Anadolu liselerine 56 bin 396, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 ise kontenjan ayrıldı.

LGS Soru ve Cevap Anahtarı Ne Zaman Yayınlanacak?

Bakanlık, LGS 2021 soru ve cevap anahtarının ne zaman yayınlanacağını ise henüz duyurmadı. Geçtiğimiz sene 20 Haziran tarihinde yapılan LGS sınavının soruları 23 Haziran'da öğrencilerin erişimine açılmıştı. Buna göre bu sene LGS sorularının 9 Haziran'da yayınlanacağı tahmin ediliyor.

MEB tarafından açıklanacak LGS cevap anahtarına öğrenciler MEB üzerinden erişim sağlayabilecek. Önceki senelerde LGS soruları ve cevap anahtarı PDF dosyası üzerinden de görüntülenebilmişti.