Anasayfa Medya Duyurular LGS Adayları Sınav Kaygısını Nasıl Azaltır?
LGS Adayları Sınav Kaygısını Nasıl Azaltır?

LGS Adayları Sınav Kaygısını Nasıl Azaltır?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yüzbinlerce adayı ilgilendiren son dakika LGS açıklaması geldi. Sınava sayılı günler kala bakanlık LGS adaylarını sınav kaygısı ile nasıl baş edilebileceği konusunda bilgilendirdi. Adana LGS hazırlık VIP kursu Güney Başak VIP Eğitim Kurumu sizler için derledi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS)’nin birinci aşamasını oluşturan 5 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek merkezi sınava katılacak adaylar için bir e-broşür yayımladı. Broşürde, sürecin başarılı bir şekilde yürütülebilmesi ve sınav kaygısının kolaylıkla atlatılabilmesi için bir dizi öneriye yer verildi. İşte sınavda başarılı olmak için uyulması gereken kritik öneriler:

Sınavda etkin bir performans göstermek için sınav kaygısı belirli düzeyde tutulmalı. Kontrol altında tutulamayan kaygı, sınav anında olumsuzluklar oluşturabilir.

Sınav ile ilgili duygular fiziksel, psikolojik ve akademik kaynaklıdır. Bunun için;

  • Fiziksel olarak yeterli ve dengeli beslenmeli, yürümek, koşmak gibi sportif aktiviteler ihmal edilmemeli.
  • Psikolojik olarak da dinlenmeye özen gösterilmeli. Duyguların konuşarak, yazarak ve resmederek dışa vurulması kaygı yönetiminde önemlidir.
  • Akademik olarak da amaç belirlenmeli, planlı, programlı ve verimli çalışılmalı. Zamanı doğru kullanmayı öğrenmeli, geçmiş yıllara ait sorular ve çözüm yolları dikkatlice incelenmeli, test çözme teknikleri öğrenilmeli.

Bu durumlar öğrencinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Broşürde tüm önerileri destekler nitelikte egzersizlere ve metodlara da yer verilirken, sınava girecek öğrencilerin sınav kaygısı ile nasıl başa çıkabilecekleri sorularına da cevap arandı.

Sınav Kaygısı İle Nasıl Başa Çıkılır?

MEB in LGS öğrencilerine yönelik hazırladığı ‘Sınav Kaygısı ile Nasıl Başa Çıkılır?’ kılavuzuna ulaşmak için TIKLAYIN!