Anasayfa Medya Duyurular LGS Başvuruları, Elektronik Ortamda İsteğe Bağlı Olacak
LGS Başvuruları, Elektronik Ortamda İsteğe Bağlı Olacak

LGS Başvuruları, Elektronik Ortamda İsteğe Bağlı Olacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2 Haziran’da yapacağı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) için başvuru kılavuzu yayımlandı.

Kılavuzda resmi, özel ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıf öğrencilerinin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak sınavla ilgili usul ve esaslara yer verildi.

LGS başvuruları, 18-29 Mart 2024 tarihleri arasında yapılacak. Ücretsiz yapılacak sınava katılım isteğe bağlı olacak ve katılmak isteyen öğrenciler e-Okul üzerinden başvuru yapabilecek. Yurt dışında bulunan ve e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler başvurularını kılavuzdaki formu doldurarak yapacak.

Sınavda, 8. sınıf öğretim programları doğrultusunda okuduğunu anlama ve yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme ve benzeri becerilerini ölçecek sorular olacak.

Fotoğraflı sınav giriş belgesi, 24 Mayıs’tan itibaren okul müdürlükleri tarafından mühürlenerek öğrencilere teslim edilecek. Öğrencilerin sınava gelirken giriş belgeleri ve kimliklerini yanlarında bulundurmaları gerekecek.

Öğrencilere sınavın ilk oturumunda Türkçe, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci oturumda matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 soru yöneltilecek ve 80 dakika süre verilecek.

Sınav sonuçları, 28 Haziran’da açıklanacak.