Anasayfa Medya Duyurular LGS Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?
LGS Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

LGS Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde, 6 Haziran 2021 tarihinde yapılması beklenen LGS’ye dair başvuru ve uygulama kılavuzunu yayınlamıştı. Bu kılavuza bakanlığın www.meb.gov.tr adresinden ulaşmak mümkün. Ancak başvuruların hangi tarihte başlayacağı, birçok öğrenci için halen daha merak konusu.

Adana’da LGS, AYT, YKS gibi sınavlarda öğrencilerinin başarısıyla dikkat çeken Güney Başak VİP Kurs Merkezi Kurucusu Mehmet Akif Çörten, 2021 LGS’ye dair merak edilen soruları sizin için cevapladı. İşte 2021 LGS’ye dair merak edilen soruların cevapları:

2021 LGS için merkezi sınav başvuruları, 5-14 Nisan tarihleri arasında Bakanlık tarafından yapılacak. Başvuru sürecine dair tüm bilgiler ise şu şekilde:

Merkezi sınavla öğrenci kabul eden Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Anadolu Liselerinin hangi öğrencileri bünyelerine katacağının belirleneceği LGS’de bu yıl fiziki bir başvuru olmayacak.

LGS Başvuruları Bakanlık Tarafından Gerçekleştirilecek

Başvurular, ülkemizde eğitim gören bütün 8. sınıf öğrencileri için otomatik olarak bakanlık personelleri tarafından gerçekleştirilecek. Yurt dışında eğitimini sürdüren ve e-okul sistemine bağlı olmayan okullarda okuyan öğrenciler ise yayınlanan kılavuzda bulunan formu doldurarak başvurularını tamamlayabilecekler. Bu şekilde pandemi sürecinde hiçbir öğrenci fiziken başvuru yapmak zorunda kalmamış ve sağlıklarını riske atmamış olacak.

Bakanlık tarafından otomatik olarak başvurusu gerçekleştirilen öğrencilerin sınava katılmak gibi bir mecburiyeti ise bulunmuyor. Katılmak isteyenlerin ise herhangi bir başvuru işleminde bulunmasına gerek yok.

Sınava girebilmek için gerekli olan fotoğraflı sınav giriş belgesi 27 Mayıs tarihinden itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden görüntülenebilecek. Okul müdürleri bu tarih itibariyle sınav giriş belgelerini alıp mühürlemek koşuluyla öğrencilere teslim edebilecek.

Sınavda Herhangi Bir Değişiklik Söz Konusu Değil

LGS içeriğinde oturumlara, sınavların sürelerine, soru sayılarına veya ders dağılımına dair bir değişiklik olmayacak.

Tıpkı geçen yıl olduğu gibi 2021 LGS’de de sınav iki oturumdan oluşacak ve öğrenciler tamamı çoktan seçmeli 90 adet soruyu doğru şekilde yanıtlamaya çalışacaklar.

İlk oturum saat 09.30’da, bir sonraki oturum ise 11.30’da başlayacak. İlk oturumda öğrenciler 75 dakika içerisinde, Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak bilgisi alanından gelecek 50 soruyu yanıtlayacak.

Saat 11.30’da başlayacak olan ikinci oturumda ise bu defa 80 dakika içerisinde Matematik ve Fen Bilimleri alanından gelen 40 soruya yanıt vermeleri gerekecek.

Ham Puanlar Nasıl Tespit Edilecek?

Sözel ve sayısal bölümlerde yer alan her bir alt test (Türkçe, Yabancı Dil, Matematik v.s) için öğrencilerin verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı tespit edilecek. Alt testlerin her birine ait ham puan, söz konusu testteki doğru cevapların toplamından, yanlış cevapların üçte birinin çıkarılması sonucu bulunmuş olacak.

2021 LGS sonuçlarının ise 30 Haziran 2021 tarihinde yine bakanlığa ait internet adresi olan meb.gov.tr adresinden ilan edileceği duyuruldu. Öğrencilerin evlerine posta yoluyla sınav sonuçlarının gönderilmeyeceği de bakanlığın açıkladığı bilgiler arasında.

Uzman eğitim kadrosu ve bilimsel eğitim metotlarıyla 21 yıldır öğrencilerine hizmet veren Güney Başak VİP Kurs Merkezi, sadece sınav sürecinde değil, öğrencilerinin her anında yanlarında olmaya çalışıyor. Her konuda bilgi kirliliğinin yaşandığı günümüzde, çocuklarımızın geleceği üzerinde belirleyici etkisi olan bu sınava dair en doğru bilgileri sizlere aktarmayı sürdürüyor.

Kurucumuz Mehmet Akif Çörten öncülüğünde öğrenci ve velilerin her ihtiyacına karşılık vermeyi ilke edinen Güney Başak Eğitim Kurumları olarak yetiştirdiğimiz her öğrencimizi ülkemizin geleceğine dair bir umut ışığı olarak görüyoruz. Hep birlikte başarı dolu yarınlara olan koşumuzu sürdürüyoruz.