Anasayfa Medya Duyurular LGS’de Başarılı Olmak İçin Günde Kaç Soru Çözmeliyiz?
LGS’de Başarılı Olmak İçin Günde Kaç Soru Çözmeliyiz?

LGS’de Başarılı Olmak İçin Günde Kaç Soru Çözmeliyiz?

8. sınıf öğrencilerinin heyecanla beklediği LGS için zaman giderek daralıyor. İyi bir lise kazanabilmek için tüm 8. sınıf öğrencilerinin yarışacağı sınavda başarının anahtarı ne? Adana’daki özel dershaneler arasında LGS ve YKS’de başarı ortalaması en yüksek olanlardan biri olan Güney Başak VIP Eğitim Kurumları kurucusu, eğitim uzmanı Mehmet Akif Çörten, LGS başarısı için anahtar sayılabilecek öneriler sıraladı.

Her sınav için en önemli hazırlıklardan bir tanesi soru çözmek. Peki ne kadar soru çözmeliyiz?

LGS’de başarı için konu testleri ve deneme sınavları büyük önem taşıyor. Pek çok öğrenci konu testlerini es geçmek gibi bir hata yapıyor.

Neden LGS’de Konu Testi Çözmeliyiz?

Konu testleri, hedefe giden yolda adımlarımızı sağlam atmamıza yardımcı olur. Örneğin matematikten soru gelecek konular belli. Bu konuları adım adım öğrenmeden yol almak size ileride sıkıntılar yaşatacaktır. Konuları tek tek öğrenerek dersi bitirmek gerekir. Bir konuyu öğrenip öğrenmediğimizi anlamanın tek yolu ise konu testleri çözmektir. Bir konuya dair testte yüzde 95 ve üzeri başarı sağladığınızda o konudan gelecek olan soruyu doğru yapma ihtimaliniz de bu seviyededir. Bütün konuları bu yetkinlikle tamamladığınızda ise sınavda başarısız olmak son derece zor bir hal alır.

Deneme çözerken yanlışlarınızın yoğunlaştığı konuları tespit edip onunla ilgili konu testleri çözmelisiniz. Deneme sonrası yanlış yaptığınız konular üzerine gitmiyorsanız boşa deneme çözmüş olursunuz. Genel olarak öğrenciler iki temel hata yaparlar. Henüz hakim olmadıkları konuya dair test çözmek veya konu testlerini bir kenara bırakıp yalnızca genel deneme çözmek.

Henüz hakim olmadığınız konunun testini çözmek moralinizi bozmaktan, konuya dair psikolojik önyargılar geliştirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Adım adım öğrenilmiş çaresizliğe düşmemek için konuya hakim olmadan test çözmeyin!

Aynı şey deneme sınavları için de geçerlidir. Konulara yeterince çalışmadan deneme çözdüğünüzde puan hesaplama robotları canınızı sıkmaya başlar. Sabırsız ve heyecanlı olduğunuzu biliyoruz. Ancak aşamaları atlayarak sonuca gidemezsiniz.

İyi Bir Lise Kazanmak İçin Günde Kaç Soru Çözmemiz Gerek?

Bu soru herkesin birbirine sorduğu ve aslında doğru, genel geçer bir cevabı olmayan bir sorudur. Zira önemli olan kaç soru çözdüğünüzden çok çözdüğünüz sorunun niteliğidir. Örneğin rasyonel sayılar konusunu tamamen bitirip yeterince konu testi çözdükten sonra her gün rasyonel sayı sorusu çözmenin bir anlamı yoktur.

Sorular için en önemli niteliklerden biri de LGS tipi soru olmasıdır. Sınavlarda çıkmış, veya MEB’in yayınladığı örnek soru kitapçıklarında yer almış ya da bunlar örnek alınarak hazırlanmış sorular çözmemiz gerekir. Bu sayede sınavda bizi bekleyen sorulara daha iyi hazırlanma ve bizden ne beklendiğini anlama şansımız olur.

LGS’ye hazırlanma evresinde sona yaklaştıkça çalışma tempomuzda da artışa gitmeliyiz. Bu nedenle her dönem için kendinize hedefler belirleyebilirsiniz.

Mesela sınava hazırlık sürecine yeni giren bir öğrenci gün içerisinde 50 soru çözerek başlayabilir. Ancak sınava yaklaştıkça bu günlük 200 hatta 300 soruya çıkmalıdır.

Fakat her öğrencinin genel kapasitesi aynı olmadığı gibi bir öğrencinin her dersteki kapasitesi de aynı değildir. Kimi öğrencinin bir konuyu tamamen öğrenmesi için 100 soru çözmesi gerekirken kimi öğrenci aynı konuyu 30 soru ile halledebilir. Fakat yine aynı öğrenci başka bir dersin konusunu öğrenebilmek için 100 soruya gereksinim duyabilir.

Burada önemli olan öğrencinin kendisini tanıması ve eksikliklerine göre en doğru planı uygulamasıdır.

LGS’de Netler Nasıl Arttırılır?

Bütün konuları tamamladıktan sonra deneme sınavlarına geçmenin zamanı gelir. Anlık seviyenizi ölçmenin en sağlıklı yolu sınav koşullarına uygun olarak çözeceğiniz denemelerdir. Süre tutmalı, mümkünse LGS’nin başlayacağı saatte başlamalı ve biteceği saatte bitirmelisiniz. İşte Adana’da LGS Hazırlık Etüt Merkezlerinin önde gelen ismi Güney Başak VIP Eğitim Kurumlarından netlerinizi arttıracak tavsiyeler:

  • Eksiğiniz bulunan konuları tespit edin.
  • Konulara farklı yayınlardan veya video kaynaklardan çalışmayı deneyin
  • Hazır hissettiğinizde konu testleri çözün.
  • Deneme sınavlarında süre tutmayı unutmayın.
  • Zor olduğunu düşündüğünüz derslere öncelik verin.
  • Puan hesaplama robotları kullanın ve gösterdiğiniz yükselişle motive olun.

LGS’de İşinize Yarayacak Taktikler

Gerçek sınav sırasında öğrencilerin en çok zorlandıkları durum aşırı zaman alan paragraf soruları veya yeni nesil sorulardır. Ancak her soru tipini çabucak çözmenin bir taktiği vardır. Bu tarz sorular herkesin çözebileceği ancak herkesin hızlıca çözemeyeceği sorulardır. Tek tek deneyerek çözdüğünüz soru bir netten çok daha fazlasını sizden çalar. O da birkaç dakika… Bu yüzden bu tür sorulara deneme yanılma yöntemiyle değil taktik odaklı hazırlanın.

Asla ve asla sorularla inatlaşmayın. Turlama taktiği uygulayın. O an için çözemediğiniz sorunun başına işaret koyun ve ilerleyin. Geri döndüğünüzde o soru size çok daha kolay gelir. Ve zaman kaybetmemiş olursunuz.

Sınava en iyi olduğunuz dersten başlamayı unutmayın. O testi daha hızlı çözeceksiniz ve moraliniz yükselecek. Diğer derse geçtiğinizde ise elinizde bolca zaman ve yüksek motivasyonunuz olacak.

Siz de LGS’de YKS’de başarılı olmak ve başarı dolu yarınlara kanat çırpmak istiyorsanız Adana’da sınava hazırlığın bir numaralı adresi Güney Başak VIP Eğitim Kurumları ile tanışmakta acele edin.