Anasayfa Medya Duyurular LGS’de Bu Seneye Has Önemli Değişiklik!
LGS’de Bu Seneye Has Önemli Değişiklik!

LGS’de Bu Seneye Has Önemli Değişiklik!

Liselere Geçiş Sınavı (LGS)’ye artık sayılı günler kaldı. 6 Haziran’da yapılacak sınavın kapsamıyla ilgili önemli bir değişiklik yapıldı. Adana’da LGS, YKS, TYT ve AYT sınavlarındaki başarılarıyla bilinen Güney Başak VİP Eğitim Kursu olarak bugün sizlerle LGS’de yapılan değişikliği paylaşıyoruz.

Sınav takvimiyle ilgili bir değişiklik olmayacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu seneye has olmak üzere LGS’de dil bilgisinden soru sorulmayacağını açıkladı. Selçuk, sınavda daha çok akıl yürütme, muhakeme olacağını vurguladı.

LGS Sınav Tarihi 6 Haziran!

Geçtiğimiz günlerde sınav takvimiyle ilgili yöneltilen sorulara cevap veren Bakan Selçuk, öğrencilerin yarısının sınavların zamanında yapılması, diğer yarısının ise ertelenme talebi olduğunu ifade etti. Şuan itibariyle sınavların ertelenmesiyle ilgili bir kararları olmadığının altını çizen Bakan Selçuk sınavların belirlenen tarihte düzenleneceğini dile getirmişti.

LGS’de Kaç Soru Soruluyor?

LGS, sayısal ve sözel olmak üzere iki ayrı oturumda yapılıyor. İlk bölüm olan Sözel bölümde Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil’den toplam 50 soru yöneltiliyor.

Sayısal bölümde ise Matematik ve Fen Bilimleri’nden toplam 40 soru yöneltiliyor.

İlk oturum olan Sözel bölümde öğrencilere 75 dakika süre tanınırken, ikinci oturum olan Sayısal’da ise 80 dakika süre tanınacak.