Anasayfa Medya Duyurular LGS’de Öğrencilerin En Başarısız Olduğu Ders Matematik
LGS’de Öğrencilerin En Başarısız Olduğu Ders Matematik

LGS’de Öğrencilerin En Başarısız Olduğu Ders Matematik

Liselere Geçiş Sistemi ( LGS ) sonuçları geçtiğimiz günlerde "www.meb.gov.tr" adresinden açıklandı. Öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalamasının en yüksek olduğu test yüzde 9,50 ile fen bilimleri olurken, en düşük olduğu test ise yüzde 4,74 ile matematik oldu. Adana VIP LGS hazırlık kursu Güney Başak VIP Eğitim Kurumu olarak LGS sonuçlarını sizler için değerlendirdik…

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçları açıklandı. 193 öğrencinin tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldığı sınava, 1 milyon 31 bin 799 öğrenci girdi.

Adana LGS hazırlık dershanesi Güney Başak VIP Eğitim Kurumu olarak MEB’in yayımladığı 2022 Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Raporu’nu inceledik. Rapora göre; sınavda soruların hiçbiri iptal edilmedi ve 400-500 arasında puan alan öğrenci sayısı geçen yıla oranla arttı. Öğrencilerin yüzde 9,93'ü, 400-500 puan aralığında yer alırken, en yoğun puan aralığı yüzde 56,04 ile 200-299 arası oldu.

Kız Öğrenciler Daha Başarılı

Rapora göre bu yıl da kız öğrenciler, matematik hariç bütün testlerde erkeklerden daha başarılı oldu. Öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalamasının en yüksek olduğu 20 soru bulunan alt test yüzde 9,50 ile fen bilimleri olurken, en düşük olduğu test ise yüzde 4,74 ile matematik oldu. Öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalamasının en yüksek olduğu 10 soru bulunan alt test 6,45 ile din kültürü ve ahlak bilgisi, en düşük olduğu alt test ise 4,59 ile yabancı dil oldu. Türkçe alt testindeki doğru cevap ortalaması 9,22 olurken, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testinde bu oran 5,54 oldu.

Annenin eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin sınav puanlarının da arttığı belirtilen raporda, anne eğitim düzeyi ilkokul olan öğrencilerin sınav puan ortalamasının 259,97, anne eğitim düzeyi lisansüstü olan öğrencilerin ortalamasının 385,65 olduğu kaydedildi. Anne eğitim düzeyi ilkokul olan öğrencilerin ortalaması ile anne eğitim düzeyi lisansüstü olan öğrencilerin ortalaması arasındaki puan farkı 125 olurken, bu oran babada 123 puan oldu. Dolayısıyla öğrencilerin babalarının eğitim düzeyi arttıkça merkezi sınav puanı ortalamaları da aynı şekilde yükseliyor.

Adana LGS hazırlık VIP dershanesi Güney Başak VIP Eğitim Kurumu olarak, tercih sürecinde tüm adaylara başarılar diliyoruz…