Anasayfa Medya Duyurular Uzmanlar Uyarıyor: LGS’de Ölü Tercih Yapmayın!
Uzmanlar Uyarıyor: LGS’de Ölü Tercih Yapmayın!

Uzmanlar Uyarıyor: LGS’de Ölü Tercih Yapmayın!

LGS tercihleri E-Okul sistemi üstünden yapılmaya başlandı. Doğru tercih yapmak en az sınavdaki başarınız kadar önemli. Güney Başak VİP Kurs Merkezi eğitmenleri öğrencileri tercih yaparken yüzdelik dilimleri dikkate almaları ve aynı puan grubunda yer alan okullar arasından evinize yakın olanı seçmeleri konusunda uyarıyor.

1 Milyon 240 bini aşkın lise adayı için tercih süreci başladı. E-Okul sistemi üzerinden ilk olarak yerel daha sonra merkezi puanla öğrenci kabul eden okullar arasından tercih yapılabilecek.

Kendi yüzdelik dilimi 3.50 olan bir öğrenci eğer yüzde 1’lik dilimden tercih yaparsa esasında o okula yerleşme olasılığı bulunmadığı için ölü tercih yapmış olacaktır. Benzer şekilde yüzde 3.50’lik dilimde yer alan öğrenci, ilk tercihine yüzde 5’lik dilimden bir okul yazarsa en çok istediği okul o kabul edilir ve oraya yerleştirilir.

Yüzdelik Dilim Nasıl Değerlendirilmeli?

Yüzdelik dilim dediğimiz şey esasında öğrencinin başarı sıralamasıdır ve okulların kaçıncı sıradan öğrenci kabul ettiğini gösterir. Bu yüzden tercihlerinizi puana göre değil yüzdelik dilime göre yapmalısınız.

Tercihlerde hem Anadolu Lisesi hem de Fen Lisesi Yazmak Mümkün Mü?

Evet, bu iki okul türünden de aynı anda tercihte bulunabilirsiniz.

Tercih Başvurusu Onaylandıktan Sonra Düzeltme Yapılabilir Mi?

Öğrenci velileri düzeltme ya da iptal işlemleri için bakanlığın yayınladığı tercih kılavuzunda belirtilen 16 Temmuz 2021 tarihine dek okul müdürlüğüne başvurup, düzeltme ya da iptal talebinde bulunabilirler. Okul müdürlüğü düzeltme işlemi için tercih başvurusunu açar, öğrenci ya da veli istediği düzeltmeleri yaptıktan sonra başvurunun güncel hali kaydedilir. Bunun ardından okul müdürlüğü başvurunun son halini onaylar. Onaylı tercih bilgileri veli imzalı nüshasının alınması da gereklidir.

Merkezi Yerleştirmede Tercih Yapmak İçin Yerel Yerleştirmede Tercih Yapmak Zorunlu Mu?

Evet. Yerel yerleştirme tercihinde bulunmadan, merkezi yerleştirme tercih ekranı açılmayacaktır. Sınava katılan katılmayan bütün adaylar yerel yerleştirmede tercih yapmak durumundadır.