Anasayfa Medya Duyurular LGS’de Puanlar Nasıl Hesaplanacak?
LGS’de Puanlar Nasıl Hesaplanacak? 2021 LGS’ye Dair Detaylar…

LGS’de Puanlar Nasıl Hesaplanacak? 2021 LGS’ye Dair Detaylar…

Yaklaşık 1,2 milyon öğrencinin katıldığı Liselere Geçiş Sistemi merkezi sınavı bugün yapıldı. Öğrenciler sınavdan çıktığı andan itibaren puanlarını tahmin etmeye, hesaplamaya çalışacaklar. Güney Başak VİP Kurs Merkezi olarak doğru ve yanlış sayılarınızı gördükten sonra puanınızı hesaplayabilmeniz için ihtiyacınız olan bütün detayları bir araya getirdik. İşte LGS’de puanınızı nasıl hesaplayacağınıza dair bütün bilgiler:

2020 ve 2021 eğitim öğretim yılının sonunda, LGS ile öğrenci kabul edecek lise ve dengi okullara ilişkin, MEB tarafından düzenlenecek merkezi sınavın uygulama kılavuzu, yine bakanlığın sitesinden yayınlanmıştı.

Yayınlanan kılavuzda merkezi sınava dair bütün usuller ve esaslar yer aldı. İşte LGS’de puanınızı hesaplamanıza yardımcı olacak yöntemin bütün basamakları:

Öncelikle sınava katılan tüm adayların puanı tek puan türünde hesaplanacak.

  • Sözel veya sayısal bölümlerde bulunan her bir testte yaptığınız doğru ve yanlış cevap sayılarını belirleyin.
  • Her alt test için ham puanınızı, bu testteki doğru cevap sayınızdan, yanlış cevap sayınızın üçte birini çıkartarak hesaplayın.
  • Her testin ortalaması, bütün öğrencilerin ham puanlarının toplanması ve ardından öğrenci sayısına bölünmesi ile tespit edilir.
  • Testlerin standart sapmaları ise o alt testin ham puanları, puan ortalaması ve sınava katılım gösteren öğrencilerin toplam sayısı kullanılarak hesaplanır.
  • Her bir alt test için tespit edilen standart puanlar, katsayılarla çarpıldıktan sonra bu testlerin ağırlıklı standart puanları saptanmış olur.
  • Son olarak toplam ağırlıklı standart puanlar, 100 ve 500 arasında değişen bir puan dağılımına çevrilecektir.

Güney Başak VİP Kurs Merkezi olarak 2021 LGS’ye katılan bütün öğrencilere başarı dolu yarınlar dileriz. Güney Başak Kurs Merkezi’nin LGS, YKS, TYT-AYT kursları ile ilgili detaylı bilgi almak için Güney Başak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.