Anasayfa Medya Duyurular LGS’de Tercihler Nasıl Yapılır?
LGS’de Tercihler Nasıl Yapılır?

LGS’de Tercihler Nasıl Yapılır?

LGS tercih başvuru ekranı öğrencilerin erişimine açıldı. LGS sonuçlarının 30 Haziran’da açıklanmasının ardından puanlarını öğrenen adaylar şimdi de tercih sürecinin heyecanını yaşıyor. Güney Başak VİP Kurs Merkezi, LGS tercihleri nasıl yapılır sizler için anlattı.

Öğrenciler tercih işlemlerini Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul sistemi üzerinden yapacaklar. Yine bakanlığın hazırladığı tercih robotu da öğrencilere bu süreçte yardımcı olacak. Peki LGS tercihleri nasıl yapılır, adım adım sizler için derledik.

LGS tercihleri öğrenci ve velilerin gündeminde birinci sırada yer alıyor. 5 Temmuz tarihi itibariyle başlayan tercih süreci 16 Temmuz 2021’e kadar sürecek. Öğrencilerin tercihlerine karar verirken yüzdelik dilimlerini esas almaları ise önemli.

2021 LGS tercihleri 5 ve 16 Temmuz tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul sistemi üzerinden yapılabilecek. Yapılan tercihler ise muhakkak ilgili ortaokul müdürlükleri tarafından onaylanmak durumunda. Sınava katılan ve merkezi sınav puanına sahip öğrenciler de dahil olmak üzere bütün öğrenciler ilk olarak yerel yerleştirme tercihinde bulunmak zorundalar. Aksi taktirde merkezi yerleştirme tercih ekranı açılmayacak.

Lise tercihlerinizi yapabileceğiniz e-Okul sistemine burayı tıklayarak erişebilirsiniz.