Anasayfa Medya Duyurular LGS’deki Büyük Başarısızlığın 7 Sebebi
LGS’deki Büyük Başarısızlığın 7 Sebebi

LGS’deki Büyük Başarısızlığın 7 Sebebi

LGS’de karşılaştığımız başarısızlık tablosu endişe verici. Veriler 2021 LGS’nin son 4 yılın en başarısız sonuçlarına sahne olduğunu gösteriyor. Elbette bunda pandeminin etkisini yadsıyamayız ancak tek neden bu değil. LGS’de çok sayıda öğrencinin başarı kazanmasına yardımcı olan Güney Başak VİP Kurs Merkezi, başarısızlığın nedenlerini sizler için sıraladı.

1-Öğrencilerin Yeterince Çalışamaması

Pandemi koşullarının yüz yüze eğitime vurduğu darbe özellikle evde uygun çalışma ortamı bulunmayan öğrencileri olumsuz etkiledi. Konsantre olmak zorlaştı. Başarısızlık her geçen yıl artan bir ivme gösteriyor. Bunun daha derinde yatan sebepleri var. Fakat kabul edelim ki mevcut koşullarda genç insanların motive ve konsantre olması çok zordu.

2-Sınavın Zorluğu

Sınav içeriğinin her geçen yıl daha da zorlaştığı da artık bir gerçek. Aday sayısının fazlalığından ötürü ayırt edici olmak için sorular her yıl bir öncekine göre daha da zorlaşıyor. Geçtiğimiz yıl müfredatı daraltarak bazı kolaylıklar sağlanmıştı. Ancak bu yıl sınav içeriği pandemi sürecinin olağanüstü koşulları altında değilmişiz gibi hazırlandı. Ve bu da sınavın geçtiğimiz yıllara göre daha zor olmasına sebep oldu.

3-Salgın Koşulları

Hem sağlık endişeleri hem de sosyalleşmeyi imkânsız hale getiren salgın koşulları öğrencilerin psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmelerinin önüne geçti. Hal böyle olunca verimli bir çalışma disiplini sağlanamadı. Unutmayalım ki sınava giren birçok adayın evinde interneti ya da online derslere erişimini sağlayacak cihazları bulunmuyor. Öğretmenlerinden de uzak kalınca bu çocuklar sınava karşı yalnız bırakılmış oldu.

4-Okul ve Sınav Arasındaki Uyumsuzluk

Okul müfredatı ve merkezi sınavın içeriğindeki bazı uyumsuzluklar da bu genel başarısızlıkta bir etken. Soru biçimi ve okulda öğretilenlerle merkezi sınav arasında belirgin bir uyumsuzluk söz konusu. Yeni nesil sorulara karşı öğrencilerin okulda ne kadar hazırlandığı soru işareti.

5-Seçiciliğin Matematikle Sınırlı Kalması

Elbette çalışan adayları ayırt edebilmek için zorluk seviyesi yüksek sorular olmalı. Ancak sınavlarda bu tür soruların matematik testinde yoğunlaştığı görülüyor. Diğer testlere göre matematikte başarı ortalamasının iyice düştüğünü gözlemliyoruz. Her bir testin kendi içerisinde kolay, orta ve zor soruları olmalı.

6-Sınava Katılmanın Opsiyonel Olması

Sınavla öğrenci kabul eden okulların sayısı azalsa da sınava giren öğrenci sayısı hiçbir şekilde azalmıyor. Herkes de aynı oranda çalışmadığı için başarısızlığın genel tabloda daha belirgin olması kaçınılmaz hale geliyor.

7-Ailelerin Durumları

Eğitim düzeyi yüksek anne ve babaların çocuklarının da sınavda daha başarılı olduğu gözlemleniyor. Eğitim düzeyi yüksek bir ailenin içinde bulunduğu mikro evren de buna göre şekilleniyor. Bu durum sosyo-ekonomik açıdan da belirli avantajları beraberinde getiriyor. Ekonomik problemlerle daha az boğuşan ailelerin çocuklarının bu ve benzeri sınavlarda daha başarılı oldukları bir vaka. Benzer sınav süreçlerinden geçmiş aileler çocuklarıyla bu süreçte daha sağlıklı bir bağ kurabiliyorlar. Ancak pek çok öğrenci ailevi açıdan bu imkânlara sahip olmadığı için istenilen başarı seviyesi yakalanamayabiliyor.

Güney Başak VİP Kurs Merkezi LGS Kursları

Sınavlar her geçen yıl daha da zor hale gelirken bu alanda uzman eğitmenler ve kaliteli yayınlar eşliğinde, bilimsel eğitim metotlarıyla sınava hazırlanmak isterseniz, Güney Başak VİP Kurs Merkezi ile tanışabilirsiniz. Birçok öğrencinin hayalindeki liseyi kazanmasına yardımcı olan Güney Başak VİP Kurs Merkezi, LGS’deki tecrübesiyle Adana’daki diğer dershane ve etüt merkezlerini gerisinde bırakıyor. Linke tıklayarak LGS kurslarımız hakkında fikir edinebilirsiniz.