Anasayfa Medya Duyurular LGS İçin Hazırlıklar Tamam!
LGS İçin Hazırlıklar Tamam!

LGS İçin Hazırlıklar Tamam!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 6 Haziran’da yapılacak LGS sınavı ile ilgili bütün hazırlıkları tamamladı. Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, öğrencilerin LGS’ye kendi okullarında gireceği için okul sayısının önemli oranda artırıldığını vurgulayarak, "2019 LGS’de 3 bin 873 okulda 59 bin 568 salon kullanılırken 2021 LGS’de bu sayı 17 bin 793 okula ve 82 bin 355 salona yükseltildi. " dedi.

LGS sınavının COVID-19 salgını pandemisinde sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için gerçekleştirilen toplantıda hazırlıklarda gelinen son nokta değerlendirildi. Toplantıda konuşan Özer, 6 Haziran 2021 Pazar günü iki oturum yapılacak sınavın 973 yurt içi ve 4 yurt dışı sınav merkezinde yapılacağını vurgulayarak, öğrencilerin 17 bin 793 okul ve 82 bin 355 salonda sınava gireceklerini açıkladı.

Rehber Öğretmenler Destek Verecek

Salgın dolayısıyla görevli sayısının da artırıldığının altını çizen Bakan Yardımcısı Özer, “2019’da 148 bin 946 sınav görevlisi görev alırken 2021’de bu sayı yaklaşık 350 bine yükseltildi. Bunun yanı sıra sınav günü salgın tedbirlerinin uygulanması noktasında rehber öğretmenleri de okullarda destek verecek. Sınav binası ve bahçesine sadece öğrenci ve görevliler alınacak. Sınavdan bir gün önce tüm sınav binaları temizlenecek. Sınav görevlileri de temas gerektiren bütün işlemler için cerrahi eldiven kullanacak.” Dedi.

Sınava girecek tüm öğrencilere ve görev alacak öğretmenlere, maske ve dezenfektanların ücretsiz olarak verileceğini ifade eden Özer, sınav binalarında el antiseptiği ve yedek maske de bulundurulacağını açıkladı.