Anasayfa Medya Duyurular LGS Nakilleri Ne Zaman Başlıyor?
LGS Nakilleri Ne Zaman Başlıyor?

LGS Nakilleri Ne Zaman Başlıyor?

LGS 2021 sonuçları açıklandı ve dikkatler nakil takvimine yoğunlaştı. 2021 LGS nakil takvimi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere duyuruldu. Ülke genelinde 2 bin 91 lise, merkezi sınav puanlarına göre yeni öğrencilerine kavuşacak. Peki LGS nakilleri ne zaman başlıyor? İşte Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nden 2021 LGS takvimi…

2020 yılındaki LGS yerleştirmelerinde iki dönem içerisinde yapılan yerleştirmeye esas nakiller, bu yıl da aynı şekilde iki dönemde yapılacak. Her dönemde merkezi puanla öğrenci kabul eden okullar için 3, yerel yerleştirmede 3, pansiyonlu okullar için de 3 tercih yapılabilecek.

Yerel yerleştirmede tercih yapıp yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih döneminde kendi kayıt alanından bir okul veya farklı türde bir okul tercih etme zorunluluğu olmayacak. Fakat tercihlerine yerleşemeyen adaylar, ilk iki okulu kayıt alanından seçmek şartıyla üç okul tercih edebilecekler. Aynı okul türünden ise maksimum iki okul tercih edilebilecek.

Merkezi sınav puanıyla öğrenci kabul eden okullarda toplam 177 bin 500 kontenjan bulunuyor. Bu kontenjanları 59 bin 216’sı Anadolu liselerinde, 37 bin 190’ı fen liselerinde, 10 bin 142’si sosyal bilimler liselerinde ve 36 bin 982’si imam hatip liselerinde bulunuyor. 33 bin 970 kişilik kontenjan da mesleki ve teknik Anadolu liselerinde sahiplerini bekliyor.

MEB’in Nakil Takvimi Şu Şekilde

26 ve 30 Temmuz 2021 tarihleri arasında birinci nakil tercih başvuruları alınacak. Birinci nakil sonuçları ise 2 Ağustos günü ilan edilecek.

2. Tercih Başvuruları 2 ve 6 Ağustos arasında alınırken sonuçların ilanı ise 9 Ağustos’ta gerçekleşecek.

Yerleştirme sonuçlarının da 26 Temmuz 2021 günü Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web adresi "meb.gov.tr" üzerinden ilan edilecek. LGS ve YKS gibi önemli sınavlara dair güncel bilgilerden haberdar olmak için Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nin blog sayfasını takip etmeyi ihmal etmeyin.