Anasayfa Medya Duyurular LGS Örnek Soruları Bize Ne Anlatıyor? LGS’de Müfredata Mı Dönülüyor?
LGS Örnek Soruları Bize Ne Anlatıyor? LGS’de Müfredata Mı Dönülüyor?

LGS Örnek Soruları Bize Ne Anlatıyor? LGS’de Müfredata Mı Dönülüyor?

Milli Eğitim Bakanlığı son dönemde okul sınavlarında ve sınıf geçme yönetmeliğinde bazı değişikliklere gitmişti. Bu değişikliklerin etkileri LGS için yayınlanan ilk örnek soru kılavuzunda da görüldü. Adana LGS Dershanesi Güney Başak VIP Eğitim Kurumlarının eğitim uzmanları örnek soruları sizin için değerlendirdi. Geçtiğimiz yıllarda okul müfredatıyla çok da uyuşmayan bir sınav modeli takip eden LGS’de müfredata dönüşün sinyalleri var. Gelin 2024 LGS’de bizi bekleyen farklılıkları birlikte inceleyelim.

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı 2024 LGS için ilk örnek soru kılavuzunu yayınladı. LGS’ye hazırlanan sekizinci sınıf öğrencilerine rehberlik etmesi için her ay yayınlanacak olan örnek soru kitapçıklarında sınav için önemli ipuçları bulunuyor. Eğitim sisteminde önemli değişikliklerin yaşandığı son dönemde LGS de bu değişimden payına düşeni alacak gibi. Güney Başak VIP Eğitim Kurumları örnek soruları sizler için değerlendirdi.

Öğretmenlerin Eli Güçlenecek

Bakanlığın geçtiğimiz günlerde yayınladığı ilk örnek soru kılavuzunu inceleyen Güney Başak VIP Eğitim Kurumları Eğitim Uzmanları, örnek soruların LGS için gayet uygun bir prototip olduğu görüşünde.

Sorular incelendiğinde alışageldiğimiz LGS standartlarından farklı olduğunu görmek mümkün. Yeni nesil sorular varlığını sürdürüyor. Bununla birlikte 2013-2018 yıllarında uygulanan TEOG soruları ile benzerlik gösteren kazanım odaklı bilgi ve kültür soruları da karşımıza çıktı.

Öznel bir değerlendirme yapacak olursak eski yıllardaki sınavlara kıyasla nispeten daha kolay sorular gördüğümüzü belirtmek gerek. Okul müfredatıyla daha uyumlu bir soru modeli ile karşı karşıyayız. Bu değişimler, okulların ve öğretmenlerin önemini arttıracak.

Tahminler, 2024 LGS’nin örnek sorularla daha çok benzerlik göstereceği yönünde. Bakanlığın her ay yayınlaması beklenen örnek soru kılavuzlarını inceleyerek sınava hazırlanmayı sürdürmek gerekiyor.

Bakanlık 1879 Soru Yayınladı

Örnek soru kılavuzları 2018 yılının Ekim ayında yayınlanmaya başlamıştı. Son yayınlanan örnek sorularla birlikte bugüne kadar bakanlığın yayınladığı soru sayısı 1870’i buldu. Sekizinci sınıf Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fen Bilimleri, Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil Derslerinde hedeflenen kazanımlara göre hazırlanan örnek sorular, okuduğunu anlama, problem çözme, çıkarımda bulunma, eleştirel düşünme ve analiz yapma becerilerini ölçüyor.

2024 LGS’de Birinci Sayısının Artması Bekleniyor

Her yıl merkezi olarak gerçekleştirilen LGS’de ortalama bir milyon öğrenci yarışıyor. Sınavlarda yeni nesil soruların ağırlık kazanması okul ile sınavı birbirinden keskin bir şekilde ayırıyor. Bu da çocukların zihninde LGS’nin zor bir sınav olarak algılanmasına yol açıyor. Ancak bu yıl yapılan değişikliklerin bu algıyı değiştirmesi bekleniyor.

Fakat bu defa da puanların yükselmesi ve birinci sayısının artması gibi öngörüler var. 2023 LGS’de buna benzer bir durumla karşılaşmıştık. 2023 LGS’de 500’den fazla sınav birincisi vardı. İstedikleri okula yerleşemeyen çok sayıda sınav birincisi gördük. Bu yıl da benzer bir sonuçla karşılaşabiliriz. Bu yüzden adayların sınavda aldıkları yüksek puanlara aldanmamaları, bunun yerine başarı sıralarını gözeterek tercih yapmaları gerekir.

LGS’ye dair gelişmelerden anında haberdar olmak için Güney Başak VIP Eğitim Kurumlarını takip edebilirsiniz.