Anasayfa Medya Duyurular LGS Saat Kaçta? LGS’ye Girerken Hangi Belgeler Zorunlu?
LGS Saat Kaçta? LGS’ye Girerken Hangi Belgeler Zorunlu?

LGS Saat Kaçta? LGS’ye Girerken Hangi Belgeler Zorunlu?

LGS’de öğrenciler son düzlüğe girmiş olmanın heyecanıyla hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyorlar. Sınavın saati ve yanında bulundurması gereken belgeler hakkında belirsizlikler kafa karıştırıyor. Güney Başak VİP Kurs Merkezi, LGS ile ilgili merak edilen tüm soruları sizler için cevapladı.

6 Haziran Pazar günü iki oturum şeklinde gerçekleşecek olan 2021-LGS, ülke içinde 973, yurt dışında ise 4 sınav merkezinde aynı anda gerçekleştirilecek. 2020-LGS’de olduğu gibi bu yıl da sınava girecek öğrencilere, gözetmenlere maske ve dezenfektan okullarda ücretsiz olarak sağlanacak. Peki yüz binlerce öğrencinin hangi liseye yerleşeceğini belirleyecek olan 2021-LGS hangi saatte başlayacak? Sınava girerken hangi belgeler zorunlu olacak? İşte en çok sorulan soruların cevapları:

2020 ve 2021 eğitim öğretim yılının sonunda sınavla öğrenci kabul eden liselerle ilgili olarak uygulanan merkezi sınav için uygulama kılavuzu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın web adresinden yayınlanmıştı. LGS 6 Haziran Pazar günü, iki oturum halinde gerçekleşecek. İlk oturumun başlangıç saati Türkiye saatiyle 09.30 olarak saptandı. Sonraki oturum ise yine Türkiye saatiyle 11.30’da başlatılacak. Salgın koşullarına dair alınan tedbirlerden ötürü, öğrenci velileri okulların bahçesine alınmayacak.

Öğrencilerin kimlik kontrolleri ve sınav salonlarına yerleştirmenin zamanında gerçekleşebilmesi için, adaylardan en geç saat 09.00’da sınava girecekleri okulda hazır bulunmaları gerekiyor.

Öğrenciler sınav merkezine gelirken yanlarında bazı belgeler getirmek zorunda. Geçerli nüfus cüzdanı (TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı veya TC kimlik kartı ya da geçerliliği süren pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce verilmiş, resimli, mühürlü kimlik belgeleri vs.) getirmesi gereken öğrenciler yanlarında en az iki adet koyu siyah ve yumuşak uçlu kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmama özelliğine sahip yumuşak uçlu silgi bulunduracaklar.

LGS Sınavına Dair Herhangi Bir Değişiklik Yok

LGS sınavında oturumlar, sınavın süresi, sınavda yer alan soru sayıları ve soruların derslere göre dağılımında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Geçen sene olduğu gibi bu yıl da merkezi sınav iki farklı oturum şeklinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere tamamı çoktan seçmeli olmak üzere toplamda 90 soru yöneltilecek. İlk oturumda Türkçe, İnkılap Tarihi, Din Kültürü ve Yabancı Dil alt testlerinden toplamda 50 soru yöneltilecek ve bunları cevaplamak için 75 dakika süre tanınacak. İkinci oturumdaysa adaylara Matematik ve Fen Bilimleri alt testlerinden yöneltilen toplam 40 soruyu kendilerine tanınan 80 dakika süre içerisinde yanıtlamaya çalışacaklar.

LGS Ham Puan Hesaplama Nasıl Olacak?

Sözel ve sayısal kategorilerinde yer alan her bir alt test için adayların verdiği doğru ve yanlış cevap sayıları tespit edilecek. Her bir adayın her bir teste ait ham puanı, o teste ait doğru yanıt sayısından yanlış yanıtların sayısının üçte biri çıkartılarak hesaplanacak.

Sınav sonuçlarının ise 30 Haziran günü yine Milli Eğitim Bakanlığı’nın web adresinden yayınlanması bekleniyor. Bu yıl da öğrencilere posta yolu ile sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Bu zorlu sürecin ardından lise öğrenimlerini ve gelecek hayatlarını belirleyecek sınav öncesinde tüm ailelere ve öğrencilere Adana Güney Başak VİP Kurs Merkezi olarak başarılar diliyoruz. Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nin LGS, YKS, TYT-AYT hazırlık kursları ile ilgili bilgi almak için Güney Başak internet adresini ziyaret edebilirsiniz.