Anasayfa Medya Duyurular LGS Sınav Giriş Yerleri Açıklandı!
LGS Sınav Giriş Yerleri Açıklandı!

LGS Sınav Giriş Yerleri Açıklandı!

Lise eğitimine başlamak için heyecanlı ve sabırsız bir bekleyiş içindeki 8. sınıf öğrencilerinin sınava girecekleri noktalar e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi aracılığıyla duyuruldu. Güney Başak VİP Kurs Merkezi sınava birkaç gün kala LGS için bilinmesi gereken her şeyi sizler için derledi.

Salgın koşullarından dolayı sınavın gerçekleşeceği tarihte bir erteleme olup olmayacağı sorusu, uzun süre boyunca zihinleri meşgul etti fakat LGS Sınavı planlandığı gibi 6 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Sınav Giriş Belgeleri ve Giriş Yerleri Duyuruldu

Öğrencinin sınava gireceği yer, salon numarası, sıra numarası, sınavda alınacak tedbirler vb. bilgiler 27 Mayıs 2021 günü Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden bütün öğrenci ve velilerin erişimine açıldı.

LGS sınav giriş yeri için TIKLAYIN!

Öğrencilere ait fotoğraflı sınav giriş belgesi, elektronik ortamda okul müdürlüklerince alınıp mühürlenerek onaylanacak ve sınav günü öğrencinin sırasının üzerinde onu bekliyor olacak.

Sınav giriş belgelerinde öğrenciye ait kimlik bilgileri ve sınav merkezi, salon ve sıra numaraları gibi bilgiler bulunacak.

Bazı mücbir sebeplerden ötürü (mevsimlik işçi, yurt dışından gelmiş olmak, zorunlu ikamet değişiklikleri, nakil vb.) başka şehirlerde bulunan öğrencilerin velileri, bir dilekçe ve belgeler aracılığı ile sınava girmek istedikleri yerin milli eğitim müdürlüklerine başvuru yapabildiler. Başvurusu uygun bulunan öğrencilerin, bulundukları şehirde sınava girmeleri sağlanacak.

Herhangi bir doğal afet, yangın, sel veya karantina gibi olağan dışı durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonları, öğrencilerin sınav yerlerinin değiştirilmesi teklifinde bulunabilecek.

Yurt dışında yaşayan öğrenciler e-Okul sistemine kayıtlı olmadıkları için, sınav giriş belgelerini bulundukları ülkelerde yer alan Türkiye Büyükelçilikleri veya Başkonsolosluklarından alıp onaylattılar.

Özel eğitime ihtiyaç duyan adaylar, sınav giriş belgelerinde kimlik bilgilerinin yanı sıra sınavda kendisi için alınan tedbirleri de bulacaklar.

LGS Sınavı’nın Uygulanışı

Merkezi sınav 6 Haziran Pazar günü, yurt içinde ve yurt dışında yer alan bütün sınav merkezlerinde Türkiye saati ile 09.30’da başlayacak. LGS’nin ikinci oturumu ise yine Türkiye saati ile 11.30’da yapılacak.

Sözel kategoride öğrenciler kendilerine yöneltilen 50 soruyu 75 dakika içerisinde cevaplamaya çalışacaklar. Sayısal kategoride karşılaşacakları 40 soruyu yanıtlamak için ise 80 dakika süreleri olacak.

Özel eğitim koşullarına ihtiyaç duyan öğrenciler için ek süre de tanınacak. Yabancı Dil alt testinden muaf olan özel öğrenciler için ilk oturumdaki toplam zaman 80 dakika ile sınırlı olacak. Din Kültürü alt testinden muaf olan özel öğrenciler de birinci oturumda toplam 80 dakikalık bir süreye sahip olacaklar.

Yabancı Dil ve Din Kültürü testlerinden muaf tutulan diğer öğrencilerin ise ilk oturumdaki toplam süre 65 dakika ile sınırlı tutulacak. Yalnızca Din Kültüründen muaf olan öğrencilerin ilk oturumdaki süresi de 60 dakika olacak.

2021 LGS Sonuçları Hangi Tarihte Açıklanacak?

30 Haziran 2021 günü öğrenciler LGS sonuçlarına erişebilecekler. Adana Güney Başak VİP Kurs Merkezi olarak LGS’ye hazırlanan bütün öğrencilerin emeklerinin karşılığını almasını ve başarı dolu yarınlara uzanmasını dileriz.