Anasayfa Medya Duyurular LGS Sıralamasında Belirleyici Olan Testler: Matematik, Fen ve Türkçe
LGS Sıralamasında Belirleyici Olan Testler: Matematik, Fen ve Türkçe

LGS Sıralamasında Belirleyici Olan Testler: Matematik, Fen ve Türkçe

Adana Güney Başak VİP Kurs Merkezi öğretmenleri. 2021 LGS’de başarı sıralamasında belirleyici unsurun Türkçe, Matematik ve Fen soruları olacağını belirtti. Güney Başak öğretmenleri, zamanı doğru yöneten ve okuma alışkanlığı bulunan öğrencilerin birkaç adım önde yer alacağı tahmininde bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen 2021 LGS geride kaldı. Öğrencilerin problem çözebilme, yorum getirebilme ve kuramsal bilginin gerçek hayatla bağlantısını kurabilme, zamanı doğru yönetilme gibi becerilerin ölçüldüğü sınav yayınlanan örnek soru kılavuzları ile benzerlik gösterdi ve öğrenciler büyük sürprizlerle karşılaşmadı.

Öğrencilerin özellikle matematik testinde zorlandığı görülürken sözel alanda ise Türkçe soruları belirleyici faktör olarak öne çıktı.

Başarı Sıralaması Üzerinde Hangi Dersler Belirleyici

Adana Güney Başak VİP Kurs Merkezi eğitmenleri, zamanı doğru yöneten ve normal hayatında da okuma alışkanlığına sahip olan adayların avantaj sağladığını, Matematik, Fen ve Türkçe alt testlerinin belirleyici olacağı ve taban puanların geçmiş yıllara nazaran düşüş göstereceğini belirtti.

Tercih Sürecinde Neler Yapılması Gerekir

Sınavın geride kalmasının ardından zorlu tercih sürecine geçildi. Öğrenciler lise tercihlerini gerçekleştirirken beklentilerinin ne olduğunu iyi saptamalı. En geçerli kriter “sizin için” en doğru okul olması. Kendinize nasıl bir okula gitmek istediğinizi, okuldan ne beklediğinizi sürekli olarak sormalısınız. Öğrenciler 30 Haziran tarihine kadar girebilecekleri okulları tespit edip ihtiyaçlarına hangisinin cevap vereceğine karar vermeliler. Bu sınavda geçirdikleri süreç YKS’de çok işe yarayacağı için tecrübelerini unutmamalılar.

Kontenjan Sayısı 174 Bin 160

Sınav sonuçlarının ve tercih kılavuzunun 30 Haziran’da yayınlanması bekleniyor. LGS puanına göre öğrenci kabul edecek okul sayısı 2 bin 60. Toplam kontenjan ise 174 bin 160. Bunların 56 bin 396’sı Anadolu Lisesi, 36 bin 980’i Fen Lisesi, 10 bin 142’si Sosyal Bilimler Lisesi, 36 bin 712’si İmam Hatip Lisesi ve 33 bin 930’u mesleki ve teknik eğitim veren okullara ayrıldı.

Güney Başak VIP Eğitim Kurumu LGS Kursu

Adana’da dershane ve etüt merkezlerinden gerek tecrübesiyle gerek eğitmen kadrosu ve olanaklarıyla, gerekse de sınava hazırladığı öğrencilerin yüksek başarı yüzdeleriyle ayrılan, kelimenin tam anlamıyla fark yaratan Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nin LGS kursları ile ilgili 8. Sınıf Kurslar internet adresinden fikir alabilirsiniz.