Anasayfa Medya Duyurular LGS Tercih Başvuruları Başladı
LGS Tercih Başvuruları Başladı

LGS Tercih Başvuruları Başladı

LGS sonucunda merkezi sınavla öğrenci alacak liselere yönelik tercih işlemleri başladı. Tercihler 16 Temmuz saat 17.00'ye kadar yapılabilecek. Tercih yapılırken MEB’in tercih robotu kullanılarak istenilen yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listeleri ve okullarla ilgili detaylı bilgilere de erişilebilecek. Tercih robotunda okul türleri, il, ilçe ve geçtiğimiz seneye (2020) ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabilecek.

Merkezi Yerleştirmede 10 Tercih Yapılabilecek

Öğrenciler merkezi sınavda aldıkları puana göre fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları/proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yerleştirme tercihi yapabilecek. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 tercih yapabilecek.

Yerel Yerleştirme Nasıl Yapılacak?

LGS kılavuzuna göre, ‘8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı’ kriteri merkezi yerleştirme ve yerel yerleştirme kriterlerinden çıkarıldı.

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşit olması durumunda yerleştirme, sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğü, 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğü, tercih önceliği ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana göre yapılacak.

Yerel yerleştirmelerde ise okulların türü, açıklanan kontenjanı, bulundukları yere göre ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikametleri ve okul başarı puanları gibi kriterlere bakılacak.

Tüm Öğrenciler Yerel Yerleştirme Tercihi Yapacak

Öğrenciler tercihlerini, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan, yerel yerleştirme ile öğrenci alan ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta yapabilecek.

LGS’ye giren öğrenciler dahil bütün öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunacaklar. Yerel yerleştirme tercihi yapılmaması durumunda merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı ise açılmayacak.

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kaydını tamamlayan öğrenciler ise tercihte bulunamayacak.

LGS sınavına girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullara tercih yapabilecek.

İlk Ekran Yerleştirme İçin Açılacak

Öğrenciler, tercihlerinde önce yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunacak. Yerel yerleştirmede, ilk 3 okul kayıt alanından en fazla 5 okul tercih edilebilecek.

Tercihlerde ise aynı okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi gibi.) en fazla 3 okul tercih edilebilecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercih yapıp kayıtlarını tamamlayan öğrenciler, açılacak tercih ekranından merkezi sınavla öğrenci alan okullar için en fazla 10 okul, pansiyonlu okullar için en fazla 5 okul olmak üzere toplam 20 okul tercihinde bulunabilecek.

Yerel yerleştirme tercih ekranında bulunan "yeşil" renk öğrencinin ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları, "mavi" renk komşu kayıt alanındaki okulları, "kırmızı" renk ise il içindeki ve il dışındaki diğer kayıt alanlarını işaret edecek.

Nakiller İki Dönem Olacak

Geçen sene iki dönem halinde yapılan yerleştirmeye esas nakiller, bu sene de iki dönemde gerçekleşecek. Her tercih döneminde merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar için ayrı ayrı en fazla 3 okul tercihinde bulunulabilecek.

Yerel yerleştirme tercihine göre ilk yerleştirmede istediği okula yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu ise olmayacak. Tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler ise yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihi yapabilecek. Tercihlerde aynı okul türünden ise en fazla 2 okul tercih edilebilecek.

LGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

MEB’in takvimine göre, özel ortaöğretim kurumları kayıt işlemleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ile kayıtları bugün başlayıp 16 Temmuz'a kadar devam edecek.

Özel öğretim kurumlarına kaydolan öğrencilere ise tercih ekranı açılmayacak. Tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettiren öğrenciler yeni tercihte bulunabilecek.

Yerleştirme sonuçları ise 26 Temmuz 2021 tarihinde "MEB" adresinden duyurulacak.

Merkezi Sınav Puanıyla 2 bin 91 Liseye Öğrenci Alınacak

Türkiye genelinde 2 bin 91 liseye merkezi sınav puanıyla öğrenci yerleştirilecek.

Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara 177 bin 500 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 59 bin 216, fen liselerine 37 bin 190, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 982, mesleki ve teknik Anadolu liselerine ise 33 bin 970 kontenjan ayrıldı.