Anasayfa Medya Duyurular LGS Tercih Kılavuzu Yayınlandı
LGS Tercih Kılavuzu Yayınlandı

LGS Tercih Kılavuzu Yayınlandı

2021 LGS merkezi sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte tercih kılavuzu da yayınlandı. Öğrenciler 5-16 Temmuz tarihleri arasında Lise Tercih İşlemlerini gerçekleştirebilecekler. İşte Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nden LGS’deki son gelişmeler:

Milli Eğitim Bakanlığı 2021 Liselere Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunu yayınladı. LGS kapsamında öğrenciler eğitimlerine devam etmek istedikleri liseleri 5 Temmuz Pazartesi’den itibaren 16 Temmuz saat 17.00’a kadar tercih edebilecekler.

Yerleştirme işlemlerinin sonuçları 26 Temmuz’da Milli Eğitim Bakanlığının resmi web sitesinden duyurulacak.

LGS Takvimi Şu Şekilde:

  • Tercihlerin alınması: 5-16 Temmuz
  • Yerleştirme İşleminin Sonuçları ve Boş Kalan Kontenjanların İlanı: 26 Temmuz
  • Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Başvurularının Alınması: 26 – 30 Temmuz
  • 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 2-6 Ağustos
  • 2.Nakil Nakil Sonuçlarının İlan Edilmesi: 9 Ağustos
  • Herhangi bir yere yerleşemeyen adaylar için İl ve İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvuruları: 9-13 Ağustos
  • Yerleştirmelerin Tamamlanması: 20 Ağustos

LGS Tercih kılavuzu için Tıklayın

LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

Tercih işlemleri öğrenciler ve velileri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-okul sitemi üzerinden ya da herhangi bir ortaokul / İmam Hatip Ortaokulu müdürlükleri üzerinden yapılabiliyor. Gerçekleştirilen tercihlerin söz konusu ortaokul müdürlüklerine onaylatılması ise bir zorunluluk…

Yerel Yerleştirme tercih ekranında okullar eğer yeşil renk ise bu kayıt alanında öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanında yer alan bir okul olduğu anlamına gelecek. Komşu kayıt alanında yer alan okullar mavi renk, öğrenci için kayıt alanı dışında yer alan okullar ise kırmızı renkte görünecek.

Güney Başak VİP Kurs Merkezi olarak LGS alanında bugüne kadar çok sayıda öğrencinin hayalini kurduğu liseyi kazanmasına yardımcı olduk. Eğitmen ve yayın kalitesiyle ve tecrübesiyle Adana’daki diğer dershane ve etüt merkezleri arasında fark yaratan Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nin LGS kursları hakkında bilgi almak için 12. Sınıf Mezun ve Kurslar linkini tıklayabilirsiniz.