Anasayfa Medya Duyurular LGS Tercihleri Başladı
LGS Tercihleri Başladı

LGS Tercihleri Başladı

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) tercihleri 4 Temmuz’da başladı. Öğrenciler, tercihlerini yaparken 10 lise seçebilecek. Tercih süresi 20 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00’de sona erecek, sonuçlar ise 25 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak. Adana LGS hazırlık kursu Güney Başak VIP Eğitim Kurumu, tercih döneminde merak edilenleri sizler için anlattı…

LGS’ye giren ortaokul son sınıf öğrencileri lise tercihlerini 4-20 Temmuz arasında yapabilecek. LGS puanlarıyla toplam 10 okul tercih edilebilecek. LGS’ye girenler de dahil olmak üzere tüm öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihi yapmak zorunda olacak.

LGS puanına göre tercih yapan öğrencilerin puanlarının eşit olması halinde 8, 7, ve 6. sınıftaki yıl sonu puanlarına bakılarak yerleştirme yapılacak. Özel ortaöğretim kurumları ile yetenek sınavıyla alan okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler, sınav puanlarıyla tercihte bulunamayacak.

Öğrenciler, önce yerel yerleştirmeyle alan okulların ekranından tercih yapabilecek. Yerel yerleştirme tercihlerinde öğrenciler, ilk 3 okulu kayıt alanından tercih etmek şartıyla en fazla 5 okul seçebilecek.

Tercih yaparken, Anadolu lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi gibi aynı okul türünden en fazla 3 okul seçilebilecek. LGS puanıyla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10, pansiyonlu okullar tercih ekranından ise en fazla 5 okul seçilebilecek ve toplam 20 okul tercih edilebilecek.

Yerleştirme sonuçları 25 Temmuz Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanlığı’nın www.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak.

Adana LGS hazırlık VIP dershanesi Güney Başak VIP Eğitim Kurumu olarak, tercih sürecinde tüm adaylara başarılar diliyoruz…