Anasayfa Medya Duyurular Lgs Tercihleri Başladı - Lgs 2020
Lgs Tercihleri Başladı - Lgs 2020

Lgs Tercihleri Başladı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), milyonlarca öğrencinin beklediği LGS tercihlerinin başladığını duyurdu. Öğrenciler, e-okul veya ortaokullardan tercihlerini yapabilirken, tercihlerin mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerinden onaylatılması gerekiyor. 10 tercih hakkına sahip olacak öğrenciler, tercihlerinde LGS tercih robotundan faydalanabilecek.

LGS tercihleri, 20-29 Temmuz 2020 (17.00'ye kadar) tarihleri arasında öğrenci /veli tarafından bireysel olarak https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden veya mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmî ortaokul/imam hatip ortaokulundan yapılabilecek.

LGS Tercih Robotu 2020

MEB, tercih işlemleriyle birlikte LGS Tercih Robotu ekranını da öğrencilerin erişimine açtı. LGS Tercih Robotu vasıtasıyla liselerin taban puanları, kontenjanları ve yüzdelik dilimleri gibi bilgilere erişilebiliyor.

e-okul Giriş Ekranı İçin Tıklayınız

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu İçin Tıklayınız

Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2020 LGS ilk yerleştirme sonuçları ise 10 Ağustos 2020’de açıklanacak. Yerleştirmede, sınavla öğrenci alan okullarda açıklanan kontenjanlara göre puan üstünlüğü ve tercihleri, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullarda ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından oluşturulan öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam devamsızlık kriterleri dikkate alınacak. Yerleştirme sonuçları ise http://www.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adresi üzerinden duyurulacak.

Yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların kayıtları ise 16 Temmuz'da başlayıp 29 Temmuz tarihinde sona erecek.

Tercih yapacak öğrenciler, Adana’nın LGS ve YKS’de en başarılı kurslarından biri olan Güney Başak Özel Öğrenim Kursu’na gelerek bilgi alabilirler.