Anasayfa Medya Duyurular LGS Tercihleri Ne Zaman Başlıyor? Uzmanlar Sınavı Nasıl Değerlendirdi?
LGS Tercihleri Ne Zaman Başlıyor? Uzmanlar Sınavı Nasıl Değerlendirdi?

LGS Tercihleri Ne Zaman Başlıyor? Uzmanlar Sınavı Nasıl Değerlendirdi?

2023 LGS 4 Haziran Pazar günü gerçekleştirildi. Uzmanlar son yılların en kolay sınavı olarak yorumladı. Adaylar şimdiden tercihlerini düşünmeye başladı. LGS’de başarıya giden yol Güney Başak VIP Eğitim Kurumları, LGS sonuçları ne zaman açıklanacak, LGS tercihleri ne zaman başlıyor ve benzeri soruları sizler için yanıtladı.

LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkezi olarak gerçekleştirdiği Liselere Geçiş Sisteminin sonuçları 26 Haziran 2023 günü bakanlığın internet sitesi üzerinden açıklanacak. Bunun dışında öğrencilere posta yolu ile herhangi bir sonuç belgesi gönderilmeyecek.

2023 LGS Tercihleri Ne Zaman Başlıyor?

LGS tercihlerinin ne zaman başlayacağı hakkında henüz resmi makamlardan bir açıklama gelmedi. Ancak geçtiğimiz yıl sınav 5 Haziran günü düzenlenmişti. Bunu takiben tercihler 4-20 Temmuz arasında alınmıştı. Yani bu veriyi ele alırsak tercihlerin bir ay sonra başlayacağı tahmininde bulunabiliriz. Tercih takvimine ilişkin bir açıklama geldiğinde yine Güney Başak VIP Eğitim Kurumları blog sayfasından öğrenebileceksiniz.

Son Yılların En Kolay LGS Sınavı Geride Kaldı

Geride bıraktığımız LGS maratonunun ardından neredeyse tüm öğrenciler ve öğretmenler aynı fikirde. O da sınavın bariz şekilde eski LGS’lerden daha kolay olduğu yönünde. Özellikle matematik soruları öğrencileri hiç zorlamadı. Buna karşın Türkçe soruları adayları terletmeyi başardı. Bu yıl 90 sorunun tamamını doğru yanıtlayan şampiyon sayısının artması bekleniyor.

İki oturum halinde gerçekleştirilen sınavda adaylar toplamda 90 soru ile karşılaştılar. Eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ülkemizin yaşadığı büyük deprem felaketinin sonrasında öğrencileri zorlamamak için sınavın kolay olacağını ve sekizinci sınıfın ikinci dönem konularından soru gelmeyeceğini söylemişti. Hal böyle olunca sınavın eski yıllara kıyasla daha kolay olması kimseyi şaşırtmadı. Matematik testinde eleyici nitelikte sadece iki soru bulunuyordu. Sınavın belirleyici etkeni yine Türkçe testi oldu. Uzmanlar LGS’de şampiyon sayısının artacağını düşünüyor.

LGS Türkçe

Türkçe testinde soru metinlerinin uzun olması klasiği değişmedi. Bununla birlikte öğrencilerin bazıları şıkların ve öncüllerin net olduğunu, ikilem yaratmadığını söylerken bazıları da çeldirici soruların fazlalığından şikayet etti. Türkçe testi sınavın en belirleyici kısmı oldu. Sabırlı ve dikkatli öğrenciler, paniğe kapılanlara karşı avantaj sağladı.

LGS Din Kültürü

Din Kültürü testinde orta ve zor seviyede olarak nitelendirebileceğimiz, çeldirici özelliği bulunan çıkarım soruları yer aldı. Kitap okuma alışkanlığı öğrenciler bu testte fark yarattılar. Çünkü verilen ayet, hadis veya herhangi bir dini metnin esas odaklandığı konuyu anlamak ve doğru çıkarımlar yapmak bu testte başarının formülüydü.

LGS İnkılap Tarihi

Bu testte sorular ünite ve kazanım dağılımlarına göre dengeli biçimde dağılmış gibi görünüyor. Soru metinleri eski yıllara göre daha uzundu. Öğrencileri konular arasında bağ kurup çıkarım yapabilme becerisi ile öne çıktı.

LGS Matematik

Görsellerin yer aldığı, daha sade metinler kullanılarak hazırlanan sorular matematik testinde öğrencilerin karşısına çıktı. Çözümü uzun zaman alan sorular sadece birkaç taneydi. Eleyici sorular cebirsel ifadeler ve olasılık konularından geldi.

LGS Fen Bilimleri

Bilimsel metin ve yönergeleri dikkatli şekilde analiz edebilen, verilen deney düzeneğini, model ve grafiklerdeki verileri doğru yorumlayan öğrenciler fen bilimleri testinde başarı sağladı.

LGS İngilizce

İngilizce testinde kelime bilgisini ölçen ve dikkat gerektiren sorular yer aldı. Özellikle diyalog sorularının çokluğu da dikkatleri çeken bir başka unsurdu.

Siz de YKS ve LGS’de başarılı olup hayallerinize yelken açmak istiyorsanız geç kalmadan Güney Başak VIP Eğitim Kurumları ile tanışın. Uzman eğitmenler, kaliteli yayınlar ve VIP eğitim olanakları ile siz de geleceğe emin adımlarla ilerleyin.