Anasayfa Medya Duyurular LGS'ye Girerken Öğrencilerin Yanında Bulunması Gerekenler
LGS'ye Girerken Öğrencilerin Yanında Bulunması Gerekenler

LGS'ye Girerken Öğrencilerin Yanında Bulunması Gerekenler

1 buçuk milyona yakın 8. sınıf öğrencisi yarın (5 Haziran) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında ter dökecek. Sınav, Türkiye genelinde 17 bin 915 okulda yapılacak.

Öğrencilerin yanlarında neleri bulundurması gerektiği ise merak konusu… İşte adayların sınavda yanına alması gerekenler…

Öğrenciler, geçerli kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı veya TC kimlik kartı, geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç idaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik belgesi) ile sınava alınacak.

Ayrıca öğrencilerin yanlarında yumuşak uçlu kurşun kalem ve silgilerini getirmeleri gerekiyor. Kalem ve silgiyi unutan öğrenciler için ise idarecilerin tedbirli davranması bekleniyor.

LGS sınav giriş belgeleri ise öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır olacak.

LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

LGS, 5 Haziran günü 17 bin 915 okulda ve yaklaşık 700 bin sınav görevlisi gözetiminde yapılacak. Sınav sonuçları 30 Haziran'da açıklanacak.

LGS’de oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında önceki yıllara göre herhangi bir değişiklik yok.

LGS’de Kaç Soru Sorulacak?

Sınav, iki oturum halinde olacak. İlk oturum saat 09.30'da başlayacak ve öğrencilere Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru yöneltilecek, süre 75 dakika olacak.

İkinci oturum ise saat 11.30'da başlayacak ve öğrencilere Matematik ve Fen Bilimlerinden toplam 40 soru yöneltilecek, süre 80 dakika olacak.

Öğrenciler, iki oturum arasında okul bahçelerine çıkabilecek ve ihtiyaçlarını giderebilecek.

Öğrenciler, sınava kendi okullarında girecek.