Anasayfa Medya Duyurular LGS’de Geri Sayım Sürüyor, İşte Uzman Önerileri?
LGS’de Geri Sayım Sürüyor, İşte Uzman Önerileri?

LGS’de Geri Sayım Sürüyor, İşte Uzman Önerileri?

4 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek LGS’ye yalnızca üç gün kaldı. Ülke genelinde 1 milyondan fazla öğrencinin girmesi beklenen merkezi sınavın öncesinde uzmanlar, adaylara ne öneriyor? Adana’da LGS ve YKS’de başarının adresi Güney Başak VIP Eğitim Kurumları son günler için adaylara tavsiyelerde bulundu.

Özgüveninizi ve Konsantrasyonunuzu Bozmadan Sosyalleşin

Bu günden itibaren sosyalleşmeye zaman ayırmak, rahatlamanıza ve sınav anında soğukkanlılığınızı korumanıza yol açar. Bu saatten sonra zorlandığınız ve eksik olduğunuz konulara çalışmak fayda getirmeyebilir. Aksine sınav öncesi özgüveninizi zedeleyebilir. Bu yüzden çalışmalarınızı tamamladığınız konular üzerine yoğunlaştırmak isteyebilirsiniz.

Nefes Egzersizleri Yapın

Motivasyon, zihin ve beden koordinasyonu sınav sürecinin önemli parçalarıdır. Nefes ve gevşeme egzersizleri baskı ve stresle mücadele etmenizi kolaylaştırır. Kendinize başarılı olduğunuzu ve amacınıza ulaşacağınızı söylemekten çekinmeyin. Mindful Tekniği için internetten videolar izleyebilir ve performansınızı arttırabilirsiniz. Uyku ve beslenme düzeninizi koruyun. Yaşam rutininizde sınav öncesi radikal değişiklikler yapmaktan kaçının.

Aileler Sınav Stresi Yaratmamalı

Ailelerin son günlerde öğrencinin stres ve kaygılarını arttıracak davranışlardan kaçınması gerekiyor. Sınavı mümkün olduğunca normalleştirmek gerek. Kalabalık aile toplantılarından kaçınılmalı, evdeki yaşantının normal şekilde akması sağlanmalıdır. Öğrencinin uyku rutininin normal şekilde devam etmesi sağlanmalıdır.

Dengeli Beslenmeye Özen Gösterin

Özellikle sınavdan önceki son periyotta adayların evde yemek yemeleri ve olağanın dışına çıkmamaları öneriliyor. Uyku rutinini bozacak şekilde kafein tüketiminden kaçınılmalı. Aşırı yemekten ve gece geç saatlerde besin tüketiminden uzak durulmalı. Öğünler sabit olmalı ve aksatılmamalı. Ceviz, badem ve fındık gibi yağlı tohumlar tüketilmeli. Buna karşın paketli gıdalardan ve fastfood yiyeceklerden uzak durulmalı.

Kendinizi Motive Etmeyi Unutmayın

Olumsuz düşüncelerin bedenimiz ve performansımız üzerindeki etkisi yadsınamaz. Öğrenciler bu süreçte “yapamayacağım”, “başaramayacağım” gibi cümleleri kendilerine söylemekten kaçınmalılar. Zaten yeterince stres altındaki bünyelerine yeni baskı unsurları eklememeliler. Olumsuz düşüncelerin kontrolü ele geçirmesine izin vermemeli ve kendilerine başarabileceklerini hatırlatmalılar. Aksi taktirde sınavda normal koşullarda göstereceğiniz performansa bile ulaşamayabilirsiniz. Bu yüzden kendinize, sorulara odaklanırsanız başarabileceğinizi, zamanı en doğru şekilde yönetirseniz amacınıza ulaşacağınızı söyleyin.

Güney Başak VIP Eğitim Kurumları sınav sürecinde her an öğrencilerinin yanında olmaya devam ediyor. LGS’deki son gelişmelerden anında haberdar olmak için blog sayfamızı takip edin.