Anasayfa Medya Duyurular LGS’de Kaygı ve Stresle Nasıl Başa Çıkılır?
LGS’de Kaygı ve Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

LGS’de Kaygı ve Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Ülke genelinde çok sayıda sekizinci sınıf öğrencisinin hayallerindeki liseye girebilmek için yarışacağı LGS için zaman daralıyor. Konular kadar sınava hazırlık sürecindeki ve sınav anındaki kaygılar da öğrenciler üzerinde baskı yaratıyor. Bu kaygıları ve stresi doğru yönetebilen öğrenciler sınavlarda çok daha başarılı oluyor. Peki kaygılarımızı nasıl kontrol altına alırız? Ailelerin sınav sürecindeki rolü nasıl olmalı? LGS’de başarının adresi Güney Başak VIP Eğitim Kurumları sizi LGS’de hedeflerinize ulaştıracak ipuçlarını anlattı.

Bütün eğitim bilimcilerin üzerinde hemfikir olduğu bazı konular var. Bunların başında erken kalkma alışkanlığı kazanmak geliyor. Bu sayede günü daha iyi değerlendirmek mümkün. Zira genç bir insanın tüm zamanını ders çalışarak veya soru çözerek geçirmesini bekleyemeyiz. Muhakkak zihinsel ve fiziksel aktivitelere zaman ayırmak gerekir. Bunun için de erken uyanmak ve günü iyi planlamak şarttır. Hobilerine, eğlencesine zaman ayıran adaylar, ders çalışırken kendilerini hayattan mahrum kalmış gibi hissetmezler. Aksine verimli şekilde ders çalışacak motivasyonu daha kolay yakalarlar. Bütün eğitim bilimcilerin üzerinde uzlaştıkları bir diğer konu ise; deneme sınavı çözerken bire bir sınav koşullarına uygun hareket etmektir. Sınav saatinde başlayıp, sınav süresi kadar zamanda denemeyi tamamlamak gerekir. Aksi taktirde gerçek sınavda zamanı ve konsantrasyonu sağlamanız oldukça güç hale gelir.

Sınava Hazırlık Sürecinde Ailelerin Rolü Nasıl Olmalı?

Hiç şüphesiz sınavdaki başarının en önemli kriterlerinden biri de ailenin sınava hazırlık sürecindeki tutumudur. Aileler çocuk üzerindeki baskı unsurlarına bir yenisini daha eklememeli, aksine çocuğun omuzlarındaki yükü hafifletmek için çabalamalıdır. Gireceği sınavın önemini ve ciddiyetini bir defa anlattıktan sonra, geri kalan zamanda çocuğa destek olunması gerekir. Ailesi olarak ona duyduğunuz sevginin ve desteğin şartsız ve koşulsuz olduğunu, sınavın sonucuna göre değişmeyeceğini hissettirmelisiniz. Kendisini güvende hissetmesini sağlamalısınız. Buna karşın herhangi bir tehdit amacı gütmeden sınavdaki başarının ve başarısızlığın doğuracağı olası sonuçları da aktarmalısınız.

LGS’de Başarılı Olmak İçin Öneriler

Sınavlar yalnızca zihinsel ve bilişsel organizasyonlar değildir. Fiziksel sağlığınız ve gücünüz de en az bilişsel becerileriniz kadar önemli rol oynar. Bu yüzden düzenli ve verimli bir uyku alışkanlığı kazanmanız, dengeli beslenmeniz ve fiziksel egzersizler yapmanız gerekir. Tüm bunlar bedeninize bir disiplin kazandıracaktır. Bedenimiz ve zihnimiz birbirinden bağımsız değildir. Biri ne kadar güçlü ise diğeri de o kadar güçlüdür. Bu yüzden özellikle sınavdan önceki gece nefes ve kas egzersizlerinizi yapıp, erken uyuyup, erken kalkmanızda fayda vardır. En hızlı ve en iyi çözdüğünüz testle sınava başlamak, sınavdan dolayı hissettiğiniz kaygının daha ilk andan bastırılması anlamına gelir.

Siz de LGS’ye girecekseniz Güney Başak VIP Eğitim Kurumları’nın ayrıcalıklarla dolu dünyasına adım atmakta geç kalmayın. Usta eğitmenler, VIP eğitim olanakları, üst düzey rehberlik ve danışmanlık hizmeti ile Güney Başak VIP Eğitim Kurumları hayallerinize giren en kısa yol.