Anasayfa Medya Duyurular LGS’de Kitap Okuyan Adaylar Daha Başarılı
LGS’de Kitap Okuyan Adaylar Daha Başarılı

LGS’de Kitap Okuyan Adaylar Daha Başarılı

Bir milyonu aşkın sekizinci sınıf öğrencisinin yarıştığı LGS merkezi sınavı geride kaldı. LGS ve YKS’de Adana’nın en başarılı özel dershanelerinden biri olan Güney Başak VIP Eğitim Kurumu öğretmenleri LGS sorularını sizler için değerlendirdi. Bu yıl net bir soru dilinin benimsendiği ve belirsizlik yaratacak soruların sınavda yer almadığı gözlendi. Özellikle matematik testi, geçmiş yıllardaki LGS sınavları dikkate alındığında bariz şekilde daha kolaydı. Sınavda başarının kilidi de her zaman olduğu gibi Türkçe soruları oldu. Kitap okumayı günlük yaşantısının vazgeçilmez bir parçası haline getiren öğrenciler büyük avantaj sağladı.

Güney Başak VIP Eğitim Öğretmenlerinden LGS Değerlendirmesi

Güney Başak VIP Eğitim Kurumu öğretmenlerinin yaptığı değerlendirmeler sınavda belirleyici unsurun Türkçe soruları olduğu yönünde. Okuduğunu anlama becerisinin yeni nesillerde giderek azaldığını Türkçe testlerinin doğru cevap ortalamalarından anlamak mümkün. Kitap okumayan, yeterli Türkçe bilgisine sahip olmayan adaylar yalnızca Türkçe testlerinden değil, diğer testlerde de başarısız oluyorlar.

Tamamı müfredat içerisinde yer alan ve net bir dil kullanılarak hazırlanan sorular herhangi bir tartışmaya yer bırakmayacak nitelikteydi. Matematik sınavının belirgin şekilde kolay olması da dikkatlerden kaçmadı. Milli Eğitim Bakanı geçtiğimiz aylarda depremden dolayı olumsuz etkilenen çocuklar için soruların nispeten daha kolay olmasına karar verdiklerini duyurmuştu. Öncüllerin ikilem yaratmaması da sınavı, çalışan öğrenciler için daha kolay hale getiren bir başka unsur. Soruların niteliğine baktığımızda yüzde 40 bilgi, yüzde 60 davranış ölçme amacıyla hazırlanan sorular olduğunu görüyoruz.

Uzun metinli sorular karşısında sabırlı davranan ve odağını kaybetmeyen öğrencilerin daha başarılı olması sürpriz değil. Bu sorular karşısında sakin kalmak için de zaten edebi metinlerle iyi bir ilişki kurmuş olmak gerekiyor.

İnkılap Tarihi ve Din Kültürü sorularında da konulara temel düzeyde hakim olmanın yeterli olduğu göze çarpıyor. Konuları genel hatlarıyla öğrenen, bununla birlikte okuduğunu doğru anlayıp yorumlayabilen adaylar bu testlerde zorlanmadı.

Fen sorularının matematiğe göre bariz şekilde daha zor sorulardan oluştuğunu söylemek mümkün. İlginç bir şekilde Fen ve Türkçe testindeki başarının birbiriyle paralel gittiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yılların sınav sonuçlarına baktığımızda adayların ya bu iki testte de başarılı ya da ikisinde de başarısız olduğunu görüyoruz.

2023 LGS’de 90 sorunun tamamını doğru yanıtlayan öğrencilerin çıkması kuvvetle muhtemel. Öğrencilerin sınav sonuçlarını ellerine aldığında puanlarını değil başarı sıralamalarını önemsemesi gerekiyor.

Öte yandan LGS sonuçlarının 26 Haziran günü Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet adresinden açıklanması bekleniyor.

Güney Başak ailesi olarak sınav süreçlerine dair gelişmelerden sizleri haberdar etmeyi sürdüreceğiz. Siz de başarılı bir eğitim hayatı için Güney Başak VIP Eğitim Kurumları ile tanışmakta geç kalmayın.