Anasayfa Medya Duyurular LGS’ye Katılan Lise Adayları İçin 4 Önemli İpucu
LGS’ye Katılan Lise Adayları İçin 4 Önemli İpucu

LGS’ye Katılan Lise Adayları İçin 4 Önemli İpucu

6 Haziran’da gerçekleştirilen LGS sonrasında öğrenciler şimdi de tercihler için heyecanlı. Güney Başak VİP Kurs Merkezi eğitmenleri hayallerindeki liseye girmek için heyecanla bekleyen öğrencilere, tercihlerinde hata yapmamaları için dört kritik ipucu hazırladı. İşte LGS’de doğru tercih yapmak için dikkat edilmesi gereken dört nokta:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği merkezi sınavın sonuçları 30 Haziran’da açıklanacak. Adaylar hem Türkiye geneli hem de iller seviyesinde yüzdelik dilimlerini ve puanlarını bu tarihte öğrenecekler. Aynı gün tercih kılavuzunun da yayınlanacağı duyuruldu. Kılavuzda sınavla öğrencilerini kabul eden orta öğretim kurumlarının bilgileri ve geçen yılın yüzdelik dilimleri yer alacak. Bu bilgiler ışığında tercih yapacak öğrenciler kendilerine ve puanlarına uygun buldukları 10 liseyi tercih edebilecekler.

Sınavla öğrenci kabul eden okulların haricinde adrese dayalı tercih yapabilecekleri liselerden oluşan ikinci bir tercih listesi daha olacak. LGS puanı ile herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler adrese dayalı tercihleri dikkate alınarak bir orta öğretim kurumuna yerleştirilecekler.

Güney Başak VİP Kurs Merkezi Kurucusu Eğitimci Mehmet Akif Çörten’in tercih yapacak öğrencilere dört tavsiyesi şu şekilde:

1-Puana Değil Yüzdelik Dilimlere Dikkat Edin

Öğrenciler puanlarını dikkate alarak tercihlerine yön vermemeli. Puanlar yanıltıcı olabiliyor. Bu yüzden esas rotanızı belirlerken bunu yüzdelik diliminiz üzerinden yapmalısınız.

2-Kendinizi Tanıyın, Nasıl Bir Okulda Okumak İstediğinizden Emin Olun

Öğrenciler okumak istedikleri okul hakkında geniş çapta bilgi edinmeli. Gelecekte gitmek istediği üniversiteyi bile etkileyecek olan bu lise tercihi hayat üzerinde belirleyici bir role sahip. Örneğin mühendis olmak istiyorsanız Fen liselerinin sizin için daha iyi bir tercih olacağı çıkarımını yapabilmeniz gerekir. Yapacağınız lise seçiminin gelecekte size getireceği avantaj ve dezavantajları gözeterek seçiminizi gerçekleştirmelisiniz.

3-Şehir Dışı Tercihlerinde Barınma Sorununu Unutmayın

Ülkenin en köklü ve popüler okulları zaten uzun yıllardır çok farklı şehirlerden öğrencileri bünyesine kattıkları için birçoğunun yurt ve pansiyon gibi sorunları yoktur. Ancak bu her okul için geçerli değil. Pansiyonu veya yurdu olmayan okullara uzak bir şehirden tercihte bulunmak sizi sıkıntılı bir durumun içine sokabilir. Hatta büyük bir şehirde yer alan bir okulu tercih ettiğinizde kent hayatı ve trafiği bile hesaba katmanız gerekir.

4-Seçeceğiniz Liseyi Araştırın

Liseler ve öğrencileri arasında bir aidiyet bağı vardır. Galatasaray Liseli olmak, Kabataş Liseli olmak gibi bir ömür boyunca taşınacak ve sizi bir zümreye ait hissettirecek bir kimlik verir. Bu yüzden tercih edeceğiniz okulun geçmişini, öğrencilerinin performanslarını, mezunlarının kariyerlerindeki başarılarını araştırmakta fayda var. İyi bir lisede okumak hayatta birçok alanda işinizi kolaylaştıracak bir adımdır.