Anasayfa Medya Duyurular Lise Tercihinde Şans Nasıl Artırılır?
Lise Tercihinde Şans Nasıl Artırılır?

Lise Tercihinde Şans Nasıl Artırılır?

Liselere Geçiş Sistemi ( LGS ) sonuçları 30 Haziran’da açıklandı. Aldığı puan, istediği liseye yetmeyecek olan öğrenciler ise tedirginlik yaşıyor. Adana LGS hazırlık VIP kursu Adana Güney Başak VIP Eğitim Kurumu olarak, düşük yüzdelik dilimde yer alan öğrenciler için doğru seçimin ipuçlarını derledik…

Yüzdelik Dilim Yelpazesi

Adayların tercih şansını artırabilmesi, kendi yüzdelik diliminin olduğu bölgeden seçim yapmasına bağlıdır. Yani tercihlerin, belirli bir yüzdelik dilim aralığına sıkıştırılmadan geniş bir yelpazede yapılmasına dikkat edilmelidir.

Tercih yaparken yerleşmek istenen 2-3 okul kendi yüzdelik diliminin üzerinde bulunan okullardan yazılabilir. Ancak en az 6-7 tanesini, kendi yüzdelik diliminin altında bulunan okullardan yazmak, yerleşme şansını artıracaktır.

Farklı Okul Seçenekleri

Kendi bölgenizden seçebileceğiniz okul sayısı az ya da bu okullar için yüzdelik diliminiz yeterli değilse diğer okul türlerini de değerlendirmek gerekir. Adaylar çoğunlukla fen liseleri, Anadolu liseleri ya da sosyal bilimler liselerini hedefler. Fakat puan ve yüzdelik dilimin yetersiz olduğu hallerde mesleki teknik liseleri gibi seçenekler de değerlendirilmelidir.

Meslek Lisesi İstiyorsanız

Anadolu meslek liselerinden tercih yapacak olan adayların kendi ilgi ve yeteneklerine uygun bir alan seçmeleri önemlidir. Adayın, gelecekte teknik, sağlık ya da medya gibi alanlardan hangisinde çalışmak istediğine karar vermesi ve istediği meslek doğrultusunda bir alan belirlemesi gerekir.

Meslek lisesi tercih etmenin üniversiteye hazırlıkta engel olduğunu düşünülür ancak meslek liselerinin teknik bölümlerinde de üniversiteye hazırlık programı nispeten uygulanır. Meslek liselerinin 12. sınıfında Anadolu lisesi gibi beşeri dersler de verilir.

Kontenjanı Daha Fazla Olanı Seçin

Adayların, kendi bölgelerindeki okullara yerleşmesinin zor olduğu durumlarda, erişilebilir olan ya da servisle gidilebilecek semtlerin okullarını tercih etmeleri şansını artırabilir.

Aynı yüzdelik dilimde bulunan ancak kontenjanı farklı iki okul arasından kontenjanı daha fazla olan okulu tercih etmek de şansı artırır. Kontenjanı az olan okulda, puan ve yüzdelik dilim hareketliliği daha fazla olacaktır.

10 tercih hakkının tamamını kullanmak da yerleşme şansını olumlu yönde etkileyecektir.

Ayrıca puan ve yüzdelik dilime göre yapılan sıralama öğrencinin isteğini yansıtmayabilir. En çok istenilen okuldan en aza doğru tercih yapılmalıdır. Böylece puanı iyi olduğu için istemediğiniz bir okula gitmemiş olursunuz.

Adana’da LGS Tercihinde İpuçları

Yerel tercihte verilen 5 tercihi de yakın bölgeden yapmak avantaj sağlayacaktır. Çünkü sistem, adayı önce merkezi yerleştirmedeki tercihlere yerleştirmeye çalışacak, bunlardan birine yerleştirme yapılamadığı takdirde adrese dayalı tercihlere bakılacaktır.

Yerel yerleştirmede de bölgedeki popüler okulların kontenjanını, en yüksek diploma notuna sahip olan öğrenciler doldurur. Bu nedenle her okulun bir önceki yıl aldığı son adayın diploma notuna bakarak bir tercih listesi oluşturmak faydalı olacaktır.

Tercih sürecinin tamamlanmasının ardından nakil tercihleri döneminde daha yüksek puanlı okula geçebilme imkânı doğabileceği için bu sürecin de takip edilmesi gerekir.