Anasayfa Medya Duyurular Liselerde Sınıfta Kalmak Yok!
Liselerde Sınıfta Kalmak Yok!

Liselerde Sınıfta Kalmak Yok!

Milli Eğitim Bakanlığı orta öğretim kurumlarında sınıf geçme ve karne notlarına dair yeni bir düzenleme getirdi. Bundan sonra devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarı yaşanmayacak. Sene sonunda başarı puanları 50 puan barajının altında kalan öğrenciler ise yalnızca başarısız oldukları derslerden sorumlu tutularak bir üst sınıfta öğrenimlerine devam edebilecekler. Adana Güney Başak VİP Kurs Merkezi eğitmenlerinin hazırladığı, liselerde yeni bir dönemin başlangıcı sayılacak düzenlemeye dair detaylar şu şekilde:

Lise ve dengi okullarda devamsızlık gerekçesiyle sınıfta kalmak artık tarih oluyor. Baraj derslerinde başarı gösteremeyen öğrenciler ile sene sonunda 50 puan barajının altında kalan öğrenciler ise başarısız derslerinden sorumlu tutularak bir üst sınıfa geçecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde uzaktan eğitim sürecini dikkate alarak liselerde sınıf geçme sistemine dair bazı düzenlemeler gerçekleştirdi.

Yeni duruma göre karneler yalnızca ilk dönem ya da her iki döneme ait puanlar dikkate alınarak düzenlenecek. Eğer ki her iki döneme de ait hiçbir yazılı sınav ya da proje, performans notu bulunamazsa, öğrencinin velisi aranacak ve ikinci dönem sınavlara girmeleri istenecek.

Sınavlara katılmayan öğrenciler ise bütün derslerden sorumlu şekilde bir üst sınıfa geçebilecek. Yeni düzenlemeye göre 12. Sınıf öğrencilerinin diplomaları uzaktan eğitimin sona ermesi planlanan 2 Temmuz tarihi esas alınarak hazırlanacak.

Hali hazırda başarısız dersleri bulunan öğrenciler sorumluluk sınavlarına 21 Haziran ve 2 Temmuz tarihleri arasında girebilecekler.

Mesleki ve teknik eğitim veren liselerdeki 12. sınıf öğrencileri de zorunlu stajlarından muaf tutulacak.

Salgın koşullarından ötürü karnelerin ve başarı belgelerinin bu yıl dijital ortamda verileceği belirtilirken, basılı halde karnesini veya başarı belgesini almak isteyen öğrencilerin okul müdürlüklerine başvurabilecekleri de detaylara eklendi.

Bu yeni dönem, öğrencilerin lisedeki eğitim süreçlerini kolaylaştırıyor gibi görünse de YKS hazırlık sürecine telafisi olmayan zararlar verme ihtimali de söz konusu. YKS’de sorun yaşamak istemeyen öğrenciler, Adana Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nin YKS, TYT-AYT kursları hakkında fikir sahibi olmak için 11. Sınıf Kurslar ve 12. Sınıf ve Mezunlar linklerine tıklayabilirsiniz.