Anasayfa Medya Duyurular ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Nasıl Yapılır?
ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Nasıl Yapılır?

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Nasıl Yapılır?

2020 KPSS için başvuruların başlamasıyla birlikte adaylar arama motorlarında ÖSYM fotoğraf güncelleme işlemini yoğun şekilde sorgulamaya başladı. Eski fotoğraflarını yenisiyle güncellemek isteyen adaylar ÖSYM fotoğraf değiştirme nasıl yapılır sorusuna cevap arıyor.

ÖSYM Fotoğraf Güncelleme Nasıl Yapılır?

ÖSYM sistemindeki fotoğraflarınızı güncellemek için aşağıdaki adımların takip edebilirsiniz.

  • ÖSYM AİS sayfasına girin
  • Gelen ekranın sol altında kalan Fotoğraf Bilgilerim yazısına tıklayın.
  • Burada fotoğrafınız onaylanmıştır uyarısını varsa, yeniden fotoğraf onaylatmanıza gerek olmayacaktır. Eğer farklı bir uyarı varsa şu adımları takip edin;

ÖSYM, çekilen her fotoğrafı kontrol etmektedir. Fotoğrafınız ÖSYM tarafından reddedilmediği sürece geçerliliği çekim tarihinden itibaren 50 aydır.

ÖSYM fotoğrafınızı reddetmişse, "Sınav Fotoğraf Güncelleme" sürecinde fotoğrafınızı güncellemeniz lazım. Fotoğrafınızı, başvuru dönemi içerisinde başvuru merkezinde ücretsiz güncelletebilirsiniz.

Fotoğraf güncelleme ekranı için tıklayınız

Fotoğraf Değiştirmede Kolaylık

Öte yandan ÖSYM, fotoğraf süresi dolan öğrencilerin fotoğraflarını güncellemeleri için herhangi bir sınava başvuru yapma şartını kaldırırken, güncellemelerde de kolaylıklar getirdi.

ÖSYM, fotoğraf güncellemesi için aldığı ücreti de 1 Şubat 2018’de kaldırmıştı. Böylece adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüğü (SK) ve Sınav Koordinatörlüğü yetkisi olan başvuru merkezlerinde fotoğraflarını ücretsiz olarak güncelleyebiliyorlar.

Sistemde ‘Fotoğrafının Süresi Dolmuştur’ Uyarısı Çıkıyor, Nasıl Ekleyebilirim?
ÖSYM sisteminde fotoğraflarının geçerlilik süresi dolan adaylar; herhangi bir sınava başvuru süreci olmadan Sınav Koordinatörlükleri (SK) veya SK yetkisi olan başvuru merkezlerinden fotoğraflarını güncelleyebiliyorlar.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adaylar, fotoğraf alanını boş bırakacaklar. Ayrıca adaylar, eğitim bilgileri alanında güncelleme /ekleme yapabiliyorlar.