Anasayfa Medya Duyurular ÖSYM’den YKS Adaylarına Eğitim Bilgileri Güncelleme Uyarısı!
ÖSYM’den YKS Adaylarına Eğitim Bilgileri Güncelleme Uyarısı!

ÖSYM’den YKS Adaylarına Eğitim Bilgileri Güncelleme Uyarısı!

ÖSYM, YKS’ye giren adayların yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini 30 Haziran-7 Temmuz 2020 tarihleri arasında Aday işlemleri Sistemi (AİS) üzerinden güncellemeleri uyarısında bulundu. Bu doğrultuda adayların eğitim bilgileri kontrol, güncelleme ve teyit işlemleri için okul müdürlüklerine kamu kurumları işlemleri sistemi açıldı. İşte ÖSYM'nin yaptığı güncelleme uyarısı…

ÖSYM’den Okul Müdürlüklerine Duyuru

ÖSYM’den yapılan duyuruda; 2020-YKS başvurularında, e-okul'dan eğitim bilgisi bulunmayan aday öğrencilerin bilgilerinin kontrol, teyit, güncelleme ve okul birinciliği giriş işlemleri için 30 Haziran–7 Temmuz tarihlerinde Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi’nin Okul Müdürlüklerinin paylaşımına açılacağı vurgulandı. Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM’ye yapacağı değişiklik/düzeltme taleplerinin kabul edilmeyeceği dile getirilen açıklamada, https://kkis.osym.gov.tr kullanıcı bilgilerinin https://bmis.osym.gov.tr kullanıcı bilgileri ile aynı olduğu ifade edildi. Açıklamada ayrıca, https://kkis.osym.gov.tr kullanıcı bilgilerini hatırlamayan okul müdürlüklerinin bu bilgilerini 444 6796 (ÖSYM) numaralı Çağrı Merkezi’nden öğrenebilecekleri uyarısı yapıldı.

Güncelleme, 7 Temmuz 16.00’da Kadar Yapılacak

2020-YKS değerlendirme işlemlerinde, aday öğrencilerin ortaöğretim eğitim bilgilerinin kullanıldığı dile getirilen açıklamada, adayların 30 Haziran–7 Temmuz tarihleri arasında Aday İşlemleri Sistemi’ndeki (AİS) https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2020/1/BasvuruEgitimGuncelle adresinden, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol edip, bu eğitim bilgilerini seçerek 7 Temmuz saat 16.00'ya kadar onaylamaları gerektiğinin üzerinde duruldu.

Eğitim bilgileri veya okul birinciliği bilgilerinde eksiklik/hata olduğunu düşünen adayların, mezun oldukları veya olacakları ortaöğretim kurumları ile görüşerek eğitim bilgilerini e-okul üzerinden düzelttirerek 30 Haziran–7 Temmuz 2020 tarihleri arasında https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2020/1/BasvuruEgitimGuncelle adresinden onaylamaları gerektiğinin altı çizildi.

EĞİTİM BİLGİSİ GÜNCELLEME VE SEÇME EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ.

Eğitim bilgisi e-okul'a eklenemeyecek durumdaki adayların eğitim bilgilerini ve varsa okul birinciliği durumlarını Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) sisteminden okullarına işlettirmeleri ve ardından da https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2020/1/BasvuruEgitimGuncelle adresinden bu bilgileri seçerek 7 Temmuz 2020 tarihi saat 16:00'ya kadar onaylamaları gerekiyor.

2020-YKS'ye başvuran bütün adayların bu güncellemeye yapması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemlerinin 7 Temmuz 2020 tarihinde saat 16.00'da sona ereceği dile getirildi. OBP'ye ilişkin işlemlerin yapıldığı tarihte aday öğrencinin aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu bilginin kullanılacağı uyarısında bulunulan açıklamada, “Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi varsa ve başvuruda seçtiği eğitim bilgisi, bu bilgiler arasında ise aday öğrencinin bu eğitim bilgisi kullanılacaktır (Onay işlemi yapan veya yapmayan tüm adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında; okul türü, alan ve dal bilgileri kullanılacaktır.) Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyor ise adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacaktır. 2020-YKS adaylarına önemle duyurulur.” İfadelerine yer verildi.