Anasayfa Medya Duyurular Oyun ve Sosyal Medya'nın Okul Başarısına Etkisi
Oyun ve Sosyal Medya'nın Okul Başarısına Etkisi

Dijital Oyunlar ve Sosyal Medya Platformları Çocukların Okuldaki Başarısını Nasıl Etkiliyor?

Yapılan yeni bir araştırma ortaokul öğrencilerinin ekran karşısında geçirdikleri zaman ile okul performansları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkardı. Güney Başak VIP Kurs Merkezi rehber öğretmenleri bu araştırmayı veliler için analiz etti. İşte bilgisayar oyunları ve sosyal medyanın öğrenci performansı üzerine etkileri:

Çin Halk Cumhuriyeti’nde yaklaşık 10 bin ortaokul öğrencisi üzerinden elde edilen veriler dikkate alınarak hazırlanan çalışma, eğlence amacıyla teknoloji kullanmanın çocuklar için aşırı sonuçlar doğurabileceğini ortaya koydu.

Araştırmacılar hafta içi bir saatten fazla ve hafta sonu dört saatten fazla video oyunu veya sosyal medya kullanımını “aşırı teknoloji kullanımı” olarak tanımlıyor. Elde edilen verilere göre bir ve dört saatlik zaman dilimlerini telefon veya bilgisayar başında geçiren çocukların okul notlarında belirgin düşüşler tespit edildi.

Ayrıca erkek öğrenciler eğlence amacıyla etkileşimli teknolojiyi tercih ederken, okula olan bağlılıkları da kız öğrencilere göre çok daha düşük çıkıyor.

Teknolojiyi Ölçülü Kullanma Fayda Sağlıyor

Araştırma ekibinin yaptığı açıklamaya göre: etkileşimli medya çocukların eğitime erişim sağlaması ve başarılarını arttırmaları için çok sıkça kullanılıyor. Salgın döneminde uzaktan öğrenmeyi daha kolay hale getirebilmek adına teknoloji çok önemliydi. Fakat bununla beraber özellikle eğlence amacıyla aşırı bir biçimde teknoloji kullanmak, öğrenme eylemine ayrılan zamanı azaltıyor. Bu durum da çocukların eğitiminin olumsuz etkilenebileceğine dair büyük bir endişe yaratıyor.

Araştırmacılar eğitim süreci için teknolojinin önemini vurgularken öğrencilerin eğlence ve eğitim arasında kolaylıkla geçiş yapabildiklerinin de altını çizdiler. İnternetin eğitime adapte edildiği bir sistem içinde öğrencilerin derslerden uzaklaşıp eğlencenin peşine düşmeleri de kolay oluyor.

Tabii ki tüm bunlar öğrencilerin bu eğlenceden tamamen yoksun bırakılması gerektiği anlamına gelmiyor. Aksine araştırma, oyun oynayan ve sosyal medyayı ölçülü bir biçimde kullanan öğrencilerin okula daha çok ilgi duyduğunu ve bilişsel gelişim gösterdiğini gözler önüne seriyor.

Bir öğrencinin okul performansını yönetebilmek profesyonel yardım almayı gerektirecek kadar zorlu ve teferruatlı bir süreç. Adana Güney Başak VIP Kurs Merkezi, psikolojik danışmanlık, eğitim danışmanlığı ve kariyer danışmanlığı hizmetiyle de çocukların ve ailelerin yanında oluyor. Uzman eğitmen kadrosu, modern eğitim metotları ve en kaliteli materyallerle Güney Başak VIP Kurs Merkezi çocuklarınızı başarı dolu yarınlara taşıyor. Sizler de psikolojik danışmanlık ve kariyer danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında fikir alabiliriz.