Anasayfa Medya Duyurular Paragraf Sorusu Nasıl Çözülmeli? İşte Hayat Kurtaran Paragraf Taktikleri Güney Başak
Paragraf Sorusu Nasıl Çözülmeli? İşte Hayat Kurtaran Paragraf Taktikleri Güney Başak

Paragraf Sorusu Nasıl Çözülmeli? İşte Hayat Kurtaran Paragraf Taktikleri Güney Başak

LGS, YKS, KPSS ve diğer pek çok sınavda öğrencilerin korkulu rüyalarından biri paragraf soruları. Sınav anında paragrafı hızlı okumak, doğru analiz edebilmek ve zaman kaybetmeden doğru çözebilmek sınavın neredeyse yarısı. Adana LGS ve YKS dershaneleri arasında başı çeken Güney Başak VİP Kurs Merkezi, sizler için hızlı ve doğru paragraf sorusu çözme tekniklerini bir araya getirdi.

TYT ve AYT oturumlarında son derece geniş yer kaplayan paragraf soruları, sınavın öğrenciden beklediği en önemli becerilerden biri olan zaman kullanımını en net ölçen soru tipi. Kendi içerisinde farklı soru köklerine ayrılan paragraf sorularını doğru çözmek bir yana hızlı çözmek çok belirleyici. Neyse ki soru kalıpları analiz edildiğinde paragrafı tamamen okumadan bile uzun paragrafların birkaç saniye içerisinde çözülebileceğini görüyoruz. Peki bu nasıl mümkün? İşte size zaman, net ve puan kazandıracak efsane paragraf taktikleri….

Paragraf Sorusu Çözerken İlk İhtiyacınız Motivasyon

Türkçe paragraf sorularında ilk hedefimiz motivasyonumuzu korumak olmalı. Soruyla mücadele ederken “anlamıyorum, yapamıyorum” gibi olumsuz kelimelerden kaçınmamız gerekiyor. Paragraf sorularının bizi mağlup edebilmesi için en önemli silahı zihnimizin başka şeylerle ve endişelerle dolu olması.

İşte Paragraf Netlerinizi Katlayacak 5 Kritik Taktik

1-Düzenli Olarak Günde 20 Paragraf Sorusu Çözmek

Düzenli olarak günde yaklaşık 20 paragraf çözmek sizin sınav anındaki pratiğinizi öyle arttıracak ki kaygı ve endişeniz neredeyse kalmayacak. Her gün yaptığınız ve artık sizin için nefes almak gibi, yemek yemek gibi rutin bir eylem haline gelen bir şey yapıyor olacaksınız. Karşılaşabileceğiniz her soru tipini tanıyor olacaksınız ve hangi tip soruda gözlerinizin neyi araması gerektiğini biliyor olacaksınız. Çıkmış ALES sorularını çözmek de bu konuda harika bir seçim olur. Hem ÖSYM kalitesinde ve soru dilinde hazırlanmış paragraflar çözmüş olursunuz hem de zamanı yönetme becerinizi arttırırsınız.

2- Soruyu Çözmeye Nereden Başlamalıyım?

Soruyu okumaya nereden başlayacağınız, soruyu ne sürede çözeceğinizi belirler. İlk önce paragrafı okumak büyük bir hatadır. Çünkü okumayı bitirdiğinizde aklınızda hiçbir şey kalmayacaktır. Nereye dikkat etmeniz gerektiğini, sizden ne istendiğini bilmediğiniz için okuduğunuz her sözcük zihninizin derinliklerindeki bilinmez bir boşlukta kaybolup gidecektir. Bu yüzden önce soruyu okumak, soru kökünün olumlu mu olumsuz mu olduğuna dikkat etmek ve en son ne aradığımızı bilerek paragrafa yönelmek gerekir.

3- Bildiklerinizi Unutun, Sorunun Size Verdiği Sınırlar İçinde Düşünün

En sık yapılan hatalardan biri de soruyu kendi bakış açımıza veya bildiklerimize göre okumaktır. Oysa biz soruyu çözerken metnin yazarını ve söylediği şeylerin doğruluğunu değerlendirmiyoruz. Metnin kendi sınırları içinde kalıp yalnızca bizden istenenin peşine düşmeliyiz. Asla kabullenemeyeceğiniz mantıksız fikirler bile olsa metni kendi içinde değerlendirmelisiniz.

4- Kitap Mı Okusam, Paragraf Mı Çözsem?

İkisi de son derece faydalı aktiviteler. Ancak halihazırda bir okuma alışkanlığınız ve birikiminiz yoksa soru çözmeyi bırakıp “ben kitap okuyayım” demeyin. Elbette kitap okumak paragraf sorularını çözebilecek anlam bilgisini bize sağlar. Ancak bu uzun vadede gelişir. Üstelik paragraf testlerinde asıl olan soruyu çözmek değil. Olabildiğince hızlı çözmektir. Soruyu hızlı çözme becerisi de ancak soru çözerek kazanılır.

5-Paragraf Sorularını Odaklanarak Kaliteli Şekilde Okumak

Paragraf sorusunun soru kökünü anladıktan sonra şıkların tamamını okuduğunuzdan emin olmanız gerekir. Unutmayın ki paragraf içerisinde yer alan ekler, bağlaçlar doğru cevabın ne olduğuna dair çok keskin ipuçları sunarlar. Anahtar kelimeler, şart veya olumsuzluk ekleri çoğu zaman sorunun tamamını okumadan bile bize soruyu çözdürebilir.

İster LGS olsun ister YKS ister KPSS sınava hazırlanmak son derece uzun bir maraton. Hızlı ve istikrarsız değil düzenli ve yılmadan koşanların kazandığı bir maraton. Unutmayın ki bu sınavların kazananları en zekiler değil en disiplinli çalışanlar. Belleği güçlü, analitik zekâsı olan pek çok insan disiplinli ve düzenli çalışmadığı için amaçladıkları noktanın çok uzağında kalıyorlar. Siz de Güney Başak VİP Kurs Merkezi ile sınava hazırlık sürecini verimli geçirebilir ve başarı dolu yarınlara kanat çırpabilirsiniz. Güney Başak VİP Kurs Merkezi Adana’da…