Anasayfa Medya Duyurular Renklere Göre Meslek Seçimi Mümkün Mü?
Renklere Göre Meslek Seçimi Mümkün Mü?

Renklere Göre Meslek Seçimi Mümkün Mü?

YKS’de ter döken öğrenciler şimdi de tercih heyecanı yaşıyor. Öğrenciler ve veliler doğru meslek seçiminin nasıl yapılacağını merak ediyor. Geçmişten bugüne birçok öğrencinin hayallerine kavuşmasına katkı sağlayan Güney Başak VİP Kurs Merkezi, renklerin meslek seçimindeki yol göstericiliğine dair ilginç bir çalışması sizler için derledi. İşte haberin detayları…

Araştırmacılar herkesin bir rengi olduğunu ve adına numeroloji denen bir sistemle kişilerin renklerinin ortaya çıkarılabileceği görüşünde. Ses dalgalarının renklerle eşleşmesi sonucu ortaya çıkan bu durumun bireylerde hangi renklerin baskın, hangi renklerin ise eksik olduğunu, o rengin karakterine göre kişinin hangi renkten ne şekilde etkileneceğini, nelerden uzak durması gerektiğini ortaya çıkaracağı fikri hakim.

Her Renk İçin Uygun Meslek Grupları Mevcut

Sağlık Meslek Yüksek Okullarında bulunan paramedikler, diyaliz, tıbbi tanıtım pazarlama, ameliyathane hizmetleri veya sağlık kurumları işletmeciliği benzer bölümler mevcut. Örneğin kırmızı renkli çocuklar genellikle daha hareketli paramedik ve ameliyathane hizmetleri gibi bölümlere yönlendiriliyorlar.

Mavi Renge Sahip Çocuklar Derin Düşünmeyi Seviyor

Mavi renk taşıyan bireylerin daha yavaş hareket eden, daha planlı ve stratejik yaşamayı seven kişiler olduğunu söyleyen araştırmacılar bu çocukların radyoterapi, fizyoterapi gibi alanlara yönlendirildiğini söylüyor.

Mühendisliğin Rengi Sarı

Sarının proje rengi olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, sarı rengin baskın olduğu bireylerin monotonluktan hoşlanmadığını, yenilik peşinde koştuklarını ve problem çözümüne yatkın bir zihinleri olduğunu söylüyor. Bu yüzden de mühendislik alanlarının bu bireyler için ideal olduğunu belirtiyorlar.

Psikoloji Biliminde Hakim Renk Yeşil

Yeşil renkli bireylerin psikoloji alanında verimli olacağını söyleyen araştırmacılar, bu insanların çevrelerine kolay ve çabuk güven verdiklerini, özgüvenlerinin de yüksek seviyelerde olduğunu belirtti.

Sevdiğiniz Renk ve Sizin Renginiz Aynı Değil

Kişinin renginin onun en sevdiği renk olmadığının altını çizen araştırmacılar, bir rengi sevmenin kişinin yaşamsal sürecindeki bilinçaltı ile ilgili sinyaller verdiğini söyledi.

Renkler Performansı ve Başarıyı Etkileyebiliyor

Renklerin kişinin hem performansına hem de başarı düzeyine etkilerde bulunduğunu vurgulayan araştırmacılar, yeşil ve turkuaz rengin stresi azalttığını, kırmız ve sarının ise karar vermeyi kolaylaştırdığını belirtti.

Elbette ki bu araştırma kesin yargılar içermiyor. Tercih sürecinde ilginç bir yaklaşım olarak paylaştığımız bu metot gibi yüzlerce kişilik-meslek uyumu araştırması mevcut. Güney Başak VİP Kurs Merkezi, uzman eğitmen kadrosu, tecrübesi, bilimsel eğitim anlayışı ve yayın kalitesiyle Adana’daki diğer dershane ve etüt merkezlerini geride bırakmaya devam ediyor. YKS ve LGS gibi sınavlardaki yüksek başarı yüzdemiz tesadüfi değil. Siz de bizi ziyaret ederek başarı dolu yarınlara uzanan merdivenin ilk basamağını tırmanabilirsiniz.