Anasayfa Medya Duyurular Sınavlarda Yeni Dönem Başlıyor! Kağıt Kalemli Sınavlar Tarih Mi Oluyor?
Sınavlarda Yeni Dönem Başlıyor! Kağıt Kalemli Sınavlar Tarih Mi Oluyor?

Sınavlarda Yeni Dönem Başlıyor! Kağıt Kalemli Sınavlar Tarih Mi Oluyor?

ÖSYM Başkanlığından milyonlarca insanı yakından ilgilendiren bir açıklama geldi. Sınavlarda kağıt ve kalem kullanımı tarih mi oluyor? ÖSYM Başkanı Profesör Doktor Bayram Ali Ersoy, sınavlarda devrim niteliğinde bazı gelişmelerin detaylarını açıkladı. Adana LGS ve YKS Dershanesi Güney Başak VIP Eğitim Kurumları sınav sistemindeki değişiklikleri sizler için anlattı.

ÖSYM Türkiye genelinde çok sayıda sınavı düzenlemekle görevli… KPSS, YÖK Dil, YKS, DGS, ALES ve daha birçok sınavı düzenleyen kuruluş yeni bir sınav dönemi için düğmeye bastı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, konuya dair önemli açıklamalarda bulundu. Sınav sisteminde yapay zekaya dayalı teknolojileri daha aktif şekilde kullanmayı hedeflediklerini belirtti.

Yapay Zeka İle Soru Üretilecek

ÖSYM Başkanı Ersoy, ekiplerinde yapay zeka uzmanları bulunduğunu belirtti. Bu ekipten mümkün olan en iyi şekilde faydalanmayı amaçladıklarının altını çizdi. Bu alanda çalışmalar başlattıklarını ve yapay zeka ile soru üretmeyi planladıklarını kamuoyuna duyurdu. Yapay zeka teknolojisini hem soru üretmekte hem de değerlendirme sürecinde kullanmayı planladıklarını söyleyen Ersoy, makine ve insan dengesini kurarak daha verimli çalışmalar yürütmeyi planladıklarını açıkladı.

Profesör Doktor Bayram Ali Ersoy, elektronik sınav formatında düzenledikleri yabancı dil sınavlarında başarı sağladıklarını ve STS Eczacılık, Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavını da dijital yöntemle düzenlediklerini belirtti. İlerleyen zaman diliminde dijital sınavlara yenilerinin ekleneceğini, kağıt tabanlı sınavlardan dijital sınavlara geçiş çalışmalarının istikrarlı şekilde devam edeceğini sözlerine ekledi. Hem maddi tasarruf sağlaması hem de adayların sonuçlarına çok daha hızlı erişebilmeleri bekleniyor.

Deprem Felaketinden Etkilen Adaylara Kolaylık Sağlanacak

ÖSYM başkanı ülkemizin geçen yıl 6 Şubat tarihinde yaşadığı, Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen deprem felaketine de değindi. Talep eden depremzede adaylara diledikleri bir ilde sınava girme kolaylığı sağlanacağını duyurdu. Farklı bir ilde sınava girmek isteyen adayların, bu süreçte karşılaşacağı masraflar devlet tarafından karşılanacak. Depremzede adaylara kolaylıklar sağlamak için çalışmaların devam ettiğini belirten Bayram Ali Ersoy, sınavlara hazırlanan tüm adaylara başarılar dileyerek konuşmasını noktaladı.