Anasayfa Medya Duyurular Türkiye’de İş İmkanı Yüksek Lisans Bölümleri
Türkiye’de İş İmkanı Yüksek Lisans Bölümleri

Türkiye’de İş İmkanı Yüksek Lisans Bölümleri

2023 YKS sınav maratonu geride kaldı. Milyonlarca aday, hayallerindeki üniversite ve bölüme yerleşebilmek için kıyasıya yarıştı. Şimdi ise sonuçların açıklanması ve tercih sürecinin başlaması heyecanla bekleniyor. Öğrenciler üniversite ve bölüm tercihlerini yaparken dikkat ettikleri kriterlerin başında bölümün sağlayacağı iş imkanları geliyor. Adana’da YKS başarısının değişmeyen adresi Güney Başak VIP Eğitim Kurumları sizin için Türkiye’de iş olanakları en fazla olan lisans bölümlerini derledi.

Tercih yaparken ekonomik zorluklar veya konfor arayışından ötürü bazı öğrenciler kendi şehirlerindeki üniversiteleri tercih ederken kimileri de yaşamak istedikleri şehirleri seçiyorlar. Bazıları için okulun geleneği önemli olurken bazıları için de kampüsü ve okulun sağladığı olanaklar tercih sebebi olabiliyor. Ama ülkemizin koşulları dikkate alındığında her zaman için en önemli kriter bölümün iş imkanları oluyor. İşte en iyi iş olanakları olan okullar…

10 – Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Ülkemiz hem gıda üretim sektöründe hem de restoran sektöründe önemli atılımlarda bulundu. Sosyal medya sayesinde pek çok yetenekli şef kendi girişimlerini hayata geçirme şansı elde etti. Türk gastronomisi dünyanın da dikkatini çeken bir boyuta ulaştı. Mutfak şefi, aşçı, tüketim şefi ve yemek sektöründe AR-GE uzmanı olarak çalışabileceğiniz bu bölüm listemizin onuncu sırasında.

9 – Özel Eğitim Öğretmenliği

Ülkemizde özel eğitime gereksinim duyan birey sayısı her geçen gün artıyor. Bu bireylerin kendilerine uygun bir eğitim alıp topluma entegre edilebilmeleri için ülkemizin çok sayıda özel eğitim öğretmenine ihtiyaç duyduğu açık. Özel Eğitim Öğretmenliği listemizin 9. sırasında.

8 – Oyun Tasarımı

Ülkemiz oyun sektörünün hem en büyük tüketicileri hem de en büyük üreticileri arasında yer alıyor. Özellikle mobil oyun sektöründe lider ülkelerden biriyiz. Çok sayıda yerli şirket oyun üretmeye ve bu oyunları dünyaya pazarlamaya devam ediyor. Popülerliği artan Oyun Tasarım bölümü mezunları, bir oyunun tasarlanıp geliştirilmesi ve tüketiciye sunulmasına kadar her aşamasında görev alıyor.

7 – Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği

Listemizin yedinci sırasında yer alan Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği mezunları, limanların tasarlanması ve işletilmesinde, gemi operasyonlarının yürütülmesinde, seferlerin planlanmasında ve gemi rotalarının belirlemesinde hizmet verebiliyor.

6 – Pilotaj

Pilotaj mezunları özel havacılık şirketleri başta olmak üzere, ticari havayolu şirketlerinde, askeri hava kuvvetlerinde ve kamu kurumlarında çalışabilirler. Havacılık eğitmenliği de pilotaj mezunlarının yönelebileceği meslekler arasındadır.

5 – Hemşirelik

Hemşirelik mesleği uzun zamandır en önemli ve popüler meslek grupları arasında. Tedavi planını uygulamak, gidişatı değerlendirmek, hastayı fiziksel muayeneden geçirmek ve acil durumlarda müdahale etmek gibi görevler üstlenen hemşireler, listemizin 5. sırasında.

4 – Ağaç İşleri ve Endüstri Mühendisliği

Listede dördüncü sırada yer alan ağaç işleri ve endüstri mühendisleri ahşap veya ahşap kökenli malzemelerin, en kısa sürede, en düşük maliyette ve arzu edilen kalitede üretilmesini sağlarlar.

3 – İspanyol Dili ve Edebiyatı

Dünyada İngilizceden sonra en yaygın kullanılan dil olan İspanyolca, çok sayıda ülkenin resmi dili konumunda. Latin Amerika ülkeleri ile artan ticari ilişkiler İspanyolcaya hakim, nitelikli personel ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Turizm, Ticaret, Medya, Eğitim ve Tercüme gibi pek çok alanda çalışma imkanı sağlayan İspanyol Dili ve Edebiyatı listemizde üçüncü sırada.

2 – Otomotiv Mühendisliği

Otomotiv mühendisliği sadece ülkemizde değil dünyada da önemli iş olanaklarına erişmenizi sağlayacak bir bölümdür. Ülkemiz otomotiv üretiminde oldukça başarılı ülkeler arasındadır. Kamyon, otobüs, otomobil, traktör, zırhlı askeri araçlar, motosiklet gibi her türlü motorlu kara taşıtının üretiminde aktif görev almak için otomotiv mühendisliğini tercih edebilirsiniz.

1 – Yazılım Mühendisliği

Dünya ekonomisi her geçen dijital dünyaya kaymaya devam ediyor. Her işletme sanal mağazalar, kurumsal web siteleri, e-ticaret platformları oluşturuyor. Bilgisayar oyunlarından ağ kontrol sistemlerine, programlama dillerinden, yazılım ürünlerine çok sayıda alanda nitelikli bir profesyonel olmak için Yazılım Mühendisliğini tercih edebilirsiniz.