Anasayfa Medya Duyurular Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Belli Oldu
Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Belli Oldu

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Belli Oldu

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri belli oldu. Listede şaşırtan sonuçlar var. YKS’ye sayılı günler kala üniversite tercihi yapacak adaylar için Güney Başak VIP Eğitim Kurumları ülkenin en iyi üniversitelerini sıraladı.

2022 yılı YKS’de baraj puanlar kaldırılmıştı. Eski yıllarda 2 buçuk milyon seviyelerinde olan üniversite öğrencisi sayısı 3 milyonun üzerine çıktı. Öğrenciler başarılı bir akademik eğitim süreci yaşamak için hangi üniversiteyi tercih etmeleri gerektiğini düşünüyor. Bu noktada University Ranking By Academic Performance’ın her yıl açıkladığı liste öğrencilere yol gösterici oluyor. 2022 – 2023 yılına ilişkin URAP raporu açıklandı. Listede hangi üniversiteler, kaçıncı sırada yer aldı?

URAP 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinin Enformatik Enstitüsü çatısı altında kurulan URAP, bilimsel metotlar kullanarak yükseköğretim kurumlarının akademik başarılarını değerlendiriyor. Elde ettiği verileri her yıl kamuoyuna açıklayan URAP’ın listesinde üniversiteler farklı kategorilere göre de sıralanıyorlar. Bu liste ile üniversitelerin öğrenci sayısı, kuruluş yılı, devlet veya vakıf üniversitesi oluşu ya da Tıp Fakültesine sahip olup olmayışı gibi çok sayıda veriye ulaşılabiliyor.

Türkiye’nin En İyi Üniversitesi

ODTÜ University Ranking By Academic Performance’ın 2022-2023 yılı listesine göre ülkemizin en iyi üniversitesi belli oldu. Araştırmada doktora puanı, makale puanı, bilimsel doküman puanı, öğrenci ve öğretim görevlisi sayısının total puanına göre Koç Üniversitesi ilk sırada yer aldı. Koç Üniversitesini Hacettepe Üniversitesi takip ederken araştırmayı gerçekleştiren Orta Doğu Teknik Üniversitesi kendisine üçüncü sırada yer buldu. Siz de bu raporu inceleyerek YKS tercihlerinizi buna göre yapabilirsiniz.

Sınava dair gelişmelerden anında haberdar olmak için Güney Başak VIP Eğitim Kurumlarını takip etmeyi unutmayın.