Anasayfa Medya Duyurular 2021 YKS Saat Kaçta Başlayacak? TYT Oturumu Toplam Kaç Dakika Sürecek?
2021 YKS Saat Kaçta Başlayacak? TYT Oturumu Toplam Kaç Dakika Sürecek?

2021 YKS Saat Kaçta Başlayacak? TYT Oturumu Toplam Kaç Dakika Sürecek?

Milyonlarca insanın hayallerindeki üniversiteye yerleşebilmek için yarıştıkları YKS bugün itibariyle başladı. TYT oturumuyla start verilen YKS maratonu, yarın AYT ve YDT oturumlarıyla devam edecek. Saat 10.15’te başlayan TYT’de adaylara kendilerine yöneltilen soruları cevaplamaları için 135 dakika süre tanındı.

AYT oturumu Pazar günü saat 10.15’te başlayıp 135 dakika boyunca devam edecek. Son oturum YDT’de ise adaylar aynı gün saat 15.45 itibariyle sınava başlayıp 120 dakika içerisinde sınavı tamamlamaya çalışacak.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün Açıklamaları

ÖSYM Başkanı Aygün, şahsi Twitter hesabından bazı açıklamalarda bulunup hem adaylara hem de ailelerine bazı tavsiyelerde bulundu.

Gençlerin sınavda ellerinden gelenin en iyisini yapacağına inandığını belirten Aygün, sonuçlar her ne olursa olsun çocukların yanında olmak gerektiğini vurguladı. Özellikle her bireyin mutlaka başarılı olacağı bir alanın olduğunu, onlara güvenmek ve bu güveni hissettirmek gerektiğini söyleyen ÖSYM başkanı bütün adaylara başarılar diledi.

Sınav Esnasında Alınan Pandemi Önlemleri

ÖSYM Başkanı sınav esnasında salgına karşı alınacak tedbirleri şu şekilde sıraladı:

Sınavların gerçekleştirileceği binaların detaylı bir şekilde temizlenmesi ve dezenfekte işleminin gerçekleştirilmesi. Sınav girişlerinde öğrenciler için maske ve dezenfektan dağıtımının yapılacak olması, bununla birlikte adayların dilerlerse kendi maske ve dezenfektanlarını getirebilecek olmaları. Görevlilerin maske takmalarının ve lateks eldiven kullanmalarının sınav sonuna kadar zorunluluk olması.

Sınavda görevli olanların ve adayların sağlık durumlarının HES kodları üzerinden takip edilmesi.

Okul bahçelerindeki yığılmanın önüne geçebilmek için okul bahçelerine adaylar ve görevliler dışında kimsenin alınmaması…

YKS’de Hangi Oturum Ne Zaman Başlayacak ve Ne Zaman Bitecek?

Bugün başlayan TYT oturumunda 120 soruyu cevaplamak için adaylara 135 dakika süre tanındı. Oturum 10.15’te başlayıp 135 dakika sürdü.

AYT oturumu ise yarın 10.15’te başlayacak ve 160 sorunun çözümü için 180 dakika süre tanınacak.

Son oturum olan YDT ise yarın saat 15.45’te başlayacak ve 80 soru için 120 dakika zaman tanınacak.

Güney Başak VİP Kurs Merkezi olarak bu zorlu süreci yaşayan tüm adaylara ve ailelere yürekten başarılar dileriz. Sınava dair her gelişmeyi en doğru ve hızlı şekilde takip etmek istiyorsanız Güney Başak VİP Kurs Merkezi blog sayfasını takip edebilirsiniz.