Anasayfa Medya Duyurular Üniversite Kontenjanları Açıklandı
Üniversite Kontenjanları Açıklandı

Üniversite Kontenjanları Açıklandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, üniversite kontenjanlarına ilişkin sayısal verilerin bulunduğu bir tabloyu, resmi sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. İşte Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nden üniversite kontenjan sayıları ve tercih sürecine dair son bilgiler…

Yapılan paylaşıma göre devlet üniversitelerinin toplam kontenjan sayısı ön lisans programlarında 413 bin 504, lisans programları için 390 bin 923, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar için 23 bin 904, okul birincileri için 24 bin 537 oldu. Yani devlet üniversitelerinde toplam olarak 852 bin 868 yeni öğrenci bu yıl itibariyle eğitime başlayabilecek. Bunun dışında vakıf üniversitelerinde ön lisans için 75 bin, lisans için 93 bin, özel yetenek sınavı gerektiren bölümler için 4 bin yeni kontenjan açılmış durumda.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise toplam 13 bin 470 yeni öğrenci için kontenjan olduğu belirtildi.

YKS’de Tercihler Nasıl Gerçekleştirilecek?

Sınava katılan adaylar puanlarını ve mezun oldukları lisenin türünü göz önünde bulundurarak hangi tablolar içerisinden tercih yapacaklarına karar verecekler. Adaylar yalnızca tercih yapabilecekleri tablodan olması şartıyla, girmek istedikleri bölümlere karar verecekler. Bu programların kodları ve bağlı oldukları üniversite, fakülte veya yüksekokul isimlerini tercih sırasına göre yazacaklar.

Adayların tercih işlemine başlamadan evvel kılavuzda yer alan tabloların hangilerinden tercih yapma hakları olduğunu belirlemek durumunda.

Tercih sıralaması son derece önem taşıyor. Tercih aşamasındaki yanlışlıkların bütün sorumluluğu ise adayın kendisine ait olacak.

Elbette ki tercih için ayrılan alanın tamamını doldurmak gibi bir zorunluluk yok. Örneğin hedeflediğiniz dört program varsa ve bunlar dışında bir okulda okumak istemiyorsanız, sadece bu dört programı yazarak tercihlerinizi tamamlayabilirsiniz.

YKS sonuç bilgilerinde her öğrencinin hesaplanan yerleştirme puanlarına dair başarı sıralamaları da yer alacak.

YKS ile ilgili gelişmelerin gerisinde kalmak istemiyorsanız Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nin blog sayfasını takip etmeyi ihmal etmeyin.